Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 May

Yengeçler neden yan gider?

2 Puan
 • 7 May

  Yengeçler, anatomileri gereği kendine özgü bir şekilde hareket etmelerini sağlayan özelliklere sahiptir. Gelişen süreçleri, anatomileri ve habitatları bu gerçekle derinden ilişkilidir. Yengeçlerin yan gitmelerinin nedeni, vücutlarının yanlarına tutturulmuş bacaklarıyla doğrudan ilişkilidir. Dahası, eklemleri dışa doğru bükülür ve bu sebeple bacak eklemleri yalnızca yanlara doğru hareket etmelerine olanak tanır. Diğer yandan düz yürüyebilen yengeç türleri de vardır fakat bu sayı daha azdır. Yengeçlerin bu özellikleri, keskin dişleri olan daha büyük balıklardan hızla uzaklaşarak kum altına ya da küçük deliklere girmelerine olanak sağlar.

  2 Puan
  • 5 May

   Yengece niye yan yan yürüyorsun diye sormuşlar; serde kabadayılık var demiş. Yani sizin anlayacağınız yan yan yürümek eski bir yengeç raconudur. Tüm delikanlı yengeçler bunu bilir ve racona uyarlar. Racona uymayan yengeçler, afrodizyak deposu olarak sofralara konu olurlar.

   1 Puan
   • 5 May

    Yengeçlerin yan yan yürümelerini sebebi oldukça basit; çünkü eklemleri yanlara doğru bükülür. Bu hareket kabiliyeti yengeçlere inanılmaz bir tırmanma yeteneği vermiştir. Öyle ki, pürüzsüz ve yosun tutmuş kaygan zeminlere bile kolaylıkla tırmanabilirler.

    0 Puan
    • 5 May

     Tamamiyle bacak eklemlerinin yapısıyla alakalı. İnsanların diz eklemleri düz olarak kıvrılabilen bir yapıda iken; yengeçlerinki yanlara doğru kıvrılabilecek şekildedir

     0 Puan
     • 5 May

      Bir gece minik turuncu yengeç kız arkadaşından ayrıldı ve bir bara içmeye gitti. O gece alkolü o kadar fazla kaçırdı ki bar çıkışı düz yürüyemez oldu. Bu genetik kendisinden sonraki tüm yengeçlere aktarıldı. Bu da hüzünlü bir yengeç hikayesi olarak kaldı...

      0 Puan

      Benzer gönderiler