Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 6 May

Yatınca baş neden döner?

2 Puan
 • 7 May

  Baş dönmelerinin en çok görülen sebebidir. Kulağımızın iç kısmında yer alan mikroskobik kristaller, bulundukları yerden kopması sonucu, iç kulak sıvısı içerisinde yer değiştirerek başımızın dönmesine sebebiyet verir. Yatağa yatarken ya da kalkarken ve herhangi bir sebeple yer eğilmek zorunda kaldığımız zamanlarda ortaya çıkabilir. Bazı şiddetli durumlarda kusmaya dahi yol açabilir. Pozisyonumuzu düzelttiğimiz zaman baş dönmesi de 1-2 dakika içerisinde son bulacaktır. Tedavisi, iç kulakta yer değiştiren kristallerin özel manevralar ile yerine oturtulmasıdır.

  0 Puan
  • 6 May

   Kulağın içindeki sıvıların yer değiştirmesiyle oluşurmuş. Neden yer değiştirirsin dur işte efendi gibi yerinde. Lanet bir durum, yatınca baş döner, ayakkabını bağlamak için eğilirsin ve baş döner.. Denge kaybı olur, yer ayağının altında kayıyormuş gibi hissedersin..

   0 Puan
   • 6 May

    Vertigo denilen hastalıktan kaynaklanır. Göz kararmasına, denge kaybına yol açar. İç kulağımızda dengemizi sağlayan bazı maddelerin fizyolojisinin bozulması sonucunda ortaya çıkar.

    0 Puan
    • 6 May

     Kısaca Vertigo, baş dönmesi olan hastaların %20'sinde vertigo görülür. Bir iç kulak hastalığıdır. iç kulakta yer alan otolitler, bulundukları yerden herhangi bir nedene bağlı kalmadan koparlar ve dengemizi sağlamaktan sorumlu olan 3 yarım daire kanalından birinin içine kaçarlar ve bunun sonucunda da pozisyona bağlı baş dönmesi yani kısaca vertigo hastalığı meydana gelir. Genellikle eğilip kalkarken baş dönmesi görülür ve pozisyon değiştirilince kısa sürede geçer. Bazı durumlarda yürürken de hafif bir denge kaybı oluşturabilir.

     0 Puan

     Benzer gönderiler