Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 10 Haz

Uzay neden karanlıktır?

5 Puan
 • 19 Haz

  Bunun cevabını anlamak için başka bir konuya da değinmemiz gerekir. Gündüzleri gökyüzü neden mavidir? sorusunu yanıtlayalım önce. Gündüzleri gökyüzü mavidir çünkü Güneş'ten gelen ışık Dünya atmosferindeki moleküllere çarpar (bir nevi prizma gibi düşünülebilir) ve bu çarpma sonucunda ışık her yöne saçılır. Gökyüzünün mavi rengi bu saçılma sürecinin bir sonucu oluşur. Mavi renk hem mordan sonra en kısa dalga boyuna sahip olması hem de dalgasının daha küçük dalgalar halinde yayılması sebebiyle gökyüzüne yansır. Neden mor değil de mavi sorusunun cevabı da aslında gökyüzü mordur fakat biz gözümüzün algılaması sebebiyle mavi görürüz şeklinde açıklayabiliriz. Geceleri de gökyüzü siyah görünür çünkü dağılması gereken Güneş gibi parlak bir ışık kaynağı yoktur. Bunun yanı sıra atmosferi olmayan Ay'da olsaydık gökyüzü hem gece hem de gündüz siyah renkte olurdu. Bunu Apollo Moon’un aya inişi sırasında çekilen fotoğraflarda da görebilirsiniz.

  Uzayın da aynı şekilde algımız sebebiyle siyah olduğu söyleniyor çünkü ışığı Dünya'daki atmosferimiz gibi yansıtabilen veya dağıtabilen birkaç madde molekülü var. Işık düz bir çizgide olduğundan boşluk tarafından absorbe edilmiş gibi görünüyor. Yoksa uzay da dünyadaki gökyüzüyle benzerlik gösterir. Daha iyi anlaşılması için bir örnek vereyim. Karanlık bir odada bir el feneri açtığımızı varsayalım. Doğrudan fener ışığına baktığımızda ışığı görürüz. Fenerin ışığını duvara ya da herhangi bir şeye doğrulttuğumuzda ışığın yansıdığını görürüz. Eğer onu yansıtacak hiçbir şey olmasaydı biz bu ışığı hiç bir şekilde göremezdik. İşte uzayın neden siyah olduğu da tabiri caizse buna benzer bir şeydir.

  2 Puan
 • 19 Haz

  Dünyamızın atmsoferi sayesinde yıldımız olan güneş, dünyamız ona doğru yüzünü çevirdiğinde, dünyayı aydınlatabiliyor. Güneşten gelen fotonlar dünya atmosferine çarpıp kırlıyor ve dünyaya yayılıyor ve gözlerimize yansıyor ve dolayısıyla her yeri aydınlık olarak görüyoruz. Aslında uzayda da ışık var ama sadece bizlerin görebileceği frekansta değil. Hatta uzayda dünyadan çok daha fazla ışık yer alıyor. Işığın bir frekansı vardır ve ışık bir elektromanyetik dalgadır. Ama insan beyni bunun sadece çok küçük bir kısmını renk olarak algılar. Uzayda yer alan ve bizim göremediğimiz frekansta olan ışıklar evrenin aslında tamamını kaplıyor ama sürekli genişleyen uzay nedeniyle ışıkların bize gelmesi oldukça uzun sürüyor. Uzayda yer alan farklı dalga ve frekansta kı bu ışıklara kızıl otesı ışıklar dıyoruz ve bunları ınsan gozlerı ve ınsan beynı algılıyamıyor. Bu ışıkları sadece yüksek teknolojiye sahip teleskoplar görebiliyor. Aslında uzayın tamamı ışıklar ile kaplı ama bizim beynımız bunları algılıyamadıgı ıcın onları goremıyoruz ve uzayı karanlık zannediyoruz. Uzayın karanlık olması tamamen bızım algımız ıle ılgılı bır durum yanı.

  2 Puan
  • 19 Haz

   Uzay neden karanlık ?sorusu yüzyıllardır insanlığın tamamının merak ettiği bir soruydu. Gezegenimizi aydınlatan ve dünyamıza en yakın konumda bulunan yıldız olan güneş, neden uzayı da aydınlatmıyor? Üstelik evrende güneş benzeri milyarca yıldız varken bu karanlık nereden geliyor? Bizim yıldızımız olan güneş, hiç değilse güneş sisteminin tamamını aydınlatmaz mı ? yani düşününce mantıklı bir cevap bulamıyor ınsan, devamlı yanmaya devam eden ve ışık yayan devasa bir yıldız ,onunde hiçbir engel bulunmadığı halde uzayı aydınlatamıyor. İnsanlık binlerce yıl boyunca bu soruların cevabını arayıp durdu, cevap ise ancak geçen yüzyılda bilimin ve teknolojinin gelişmesi sayesinde bulunabildi.
   Öncelikle işe dünyamızdan başlayayım, düyanın kendi ekseni etrafında ki dönüşü sayesinde gece ve gündüz oluşur. Dünyamıza en yakın yıldız olan güneşten gelen ışınlar, dünya atmosferine girer, atmosferimizin içinde gazlar ve su damlacıkları yer alır. Güneşten çıkıp dünyamıza gelen ışınlar, atmosferimizin içinde yer alan bu maddelere çarpar ve her yana saçılırlar. Etrafa dağılan bu güneş ışınları ve atmosferimiz sayesinde düyamızın güneşe bakan kısmı aydınlık, olur. Ama uzayda dünyamızda ki gibi bir atmosfer olmadığı için güneş ışınları uzay boşluğunda yayılır ve aydınlık bir ortam yaratamaz. Dünyamızın gündüzleri aydınlık olmasının tek sebebi atmosferdir.
   Ama evrende güneş benzeri trilyonlarca yıldız olduğu düşünülüyor, bütün bu yıldızların enerjisi ve yaydıkları ışınlar sayesinde, dünyadan bakan biri uzayı aydınlık görmesi gerekmez miydi? İnsan zaten burada kafayı yiyor. Bu bir paradoks olarak karşımıza çıkıyor. Buna Olbers paradoksu deniliyor. Bu paradoks 1823 yılında Alman bir fizikçi olan Heinrich Olbers tarafından ortaya sunulmuş. Bilim insanları yıllarca bu paradoksu çözmek için uğraşıp durdular. Olbers paradoksu için üretilen en mantıklı cevaplardan biri uzayın sonsuz olmadığı yönünde yapılan açıklamadır. İçinde yaşadğımız evrenin 14,7 milyar yaşında olduğunu zaten biliyoruz, yani biz yalnızca dünyamıza 14,7 milyar yıl ışık yılı uzaklığında bulunan yıldızları görebiliyoruz. Yani bu yıldızların yaydığı ışınlar henüz dünyamıza gelmiş değiller. Evrenin karanlık olması ile ilgili bir diğer açıklama şu şekildedir;
   Işığın bir dalga boyu ve frekansının olduğunu biliyoruz, evrendeki ışık sadece belirli bir aralıktaki dalga boyunda görülebilir hale geliyor. Bu dalga boyu aralığından büyük ve küçük dalga boylarında ki ışıkları göremeyiz. Işığın dalgasının büyümesi, ışığın kaynağına bağlı, yani ışığın kaynağı sizden ne kadar uzaklaşırsa, ışığın dalga boyu da o denli büyür. Kainatın sürekli olarak büyüyüp genişlediğini ve diğer tüm yıldızların da bizden sürekli olarak uzaklaştığını düşünecek olursak; ışığın dalga boyu büyüdükçe kırmızıya renge dönüşür ve görünebilir alanın dışında kalır. Bundan dolayı da göz ile görülemez. Zaten kainatın sürekli olarak büyüdüğünü ve yıldızların da bizden sürekli olarak uzaklaştığını ışığın dalga boyları sayesinde tespit edebiliyoruz.

   2 Puan
   • 10 Haz

    Hiç düşünmedim. Şu an düşündüm ve yine bir sonuca varamadım. Harbiden neden?

    1 Puan

    Benzer gönderiler