Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 6 Haz

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir?

4 Puan
 • 6 Haz

  İnsan oğlu var olduğundan beridir uzaya meraklı olmuş ve nereden geldiğini yıllarca merak edip durmuş. Teknolojinin yetersizliği nedeniyle uzaya olan ilgimiz meraktan öteye çok fazla geçememiş. Öyle ki bundan 100 sene öncesine kadar sadece Samanyolu galaksinin var olduğunu düşünüyorduk, çünkü ötesini görecek teknolojiye erişememiştik. 19. Yüzyılın sonlarına doğru başlayan uzay araştırmaları, 20. Yüzyılın ortalarına doğru müthiş bir hız kazammış ve insan oğlu 20. Yüzyılda ilk defa uzaya çıkmayı başarmıştır. Günümüzde uzay araştırmaları doruk noktasına ulaşmış durumda artık uzayda bizim galaksimize benzeyen milyarlarca galaksi olduğunu biliyoruz. Günümüzde uzay araştırmalarının başını çeken kurum NASA. Ulusal havacılık ve uzay dairesi NASA, 29 Temmuz 1958 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş ve kuruduğu günden bu yana uzay çalışmaları yaparak uzayı incelemiş ve Sovyetler Birliği ile amansız bir mücadeleye girmişlerdir. 50 yıldan fazla bir süredir devam eden bu mücadele günümüzde normal seyrine dönmüş olsa da halen devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin uzay araştırmaları için birbirleri ile yarışması insanoğluna sayısız katkıda bulunmuştur. Günümüzde Avrupa ve hatta bazı özel şirketler bile bu mücadeleye dahil olmuş durumdalar. Bildiğiniz üzere yakın bir zamanda ilk defa özel bir şirket uzaya insan gönderdi ve başarılı oldu. 1969 yılına kadar uzay çalışmalarının öncüsü Sovyetler olarak kabul ediliyordu ama 20 Temmuz 1969’da ulusal havacılık ve uzay dairesi NASA insanlığın kaderini değiştirecek bir adım attı ve Apollo 11 i Ay’ın yeryüzüne başarılı bir şekilde indirmeyi başardı ve Neil Armstrong Ay yüzeyinde yürüyen ilk insan olarak tarihe geçti. Bu tarihten sonra NASA, uzay araştırmaları yarışında Sovyetler Birliği’nin önüne geçti ve bir daha da zirveyi bırakmadı.
  Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin uzay araştırmaları için birbirleri ile yarışması insanoğluna sayısız katkıda bulundu tabii. Günümüzde hayatımıza giren teknolojilerin çoğu aslında birer uzay teknolojisi.
  Uzay çalışmaları sayesinde hayatımıza giren teknolojiler
  1- Kanser dedektörü : kanser dedektörleri ilk olarak uzay araçlarında ki hataları önceden tespit etmek amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. Günümüzde artık bu teknoloji kanser hastalığını tespit etmek amacıyla kullanılıyor.
  2- Mikroçipler: günümüz teknolojisinin vazgeçilmez parçalarından olan Mikroçipler de uzay teknolojilerinin bir buluşudur. Apollo 11 in basit bilgisayarlarında da Mikroçipler kullanılmış ve mekiğe yön vermek için mekiğe entegre edilmiştir. Mikroçipler günümüzde bilgisayarlarda, telefonlarda, arabalarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.
  3- Dondurulmuş gıdalar : günümüzde neredeyse dünyanın tamamı tarafından kullanılan dondurulmuş gıdalar da uzay teknolojisinin bir buluşu ve NASA tarafından bulunmuştur. NASA uzaya gönderdiği astronotların beslenme ihtiyacını karşılamak amacıyla dondurulmuş gıdaları keşfetmiştir. Dondurulmuş gıdalar hem daha hafif olması hem de uzun ömürlü olması sebebiyle NASA tarafından kullanılmıştır, günümüzde beslenmemizin sıradan bir parçası haline gelmiştir
  4- İzolasyon ve yalıtım teknoloji : günümüzde apartmanların ve evlerin yalıtımında kullanılan yalıtım malzemelerinin de mucidi NASA. Uzay araştırmalarının bir ürünü olan yalıtım malzemelerinin bulunma amacı, uzay mekiklerini uzayda ki radyasyondan korumaktı. Zamanla bu İzolasyon malzemesi apartmanların yalıtımında kullanılmaya başlandı.
  5- Akıllı süngerler: uzay teknolojilerinin bir ürünü olan akıllı süngerler ilk olarak astronotların kasklarında şok ve darbe emici olarak kullanılmıştı. Akıllı süngerler günümüzde uçaklarda kullanılmaktadır.
  6- Uydu televizyonları : uzaya gönderilen mekikler ile haberleşmek maksadıyla geliştirilmiştir. O dönemde basit sinyaller ile gerçekleşen haberleşme günümüzde ki uydu televizyonlarının temelini oluşturuyor.
  7- Ayakkabı astarları: günümüzde ‘ayaklar altına alınan ‘ bu teknoloji de aslında bir uzay teknolojisidir. Ayakkabı üreticileri daha hafif ve daha sağlam astarlar üretmek amacıyla astronotların kıyafetlerinden esinlenmiştir.
  8- Kulak termometreleri : NASA tarafından yıldızların doğumunu ve ölümünü incelemek için icat edilen lensler, günümüzde kulak termometrelerinde ateş ölçmek için kullanılıyor.
  9- Kablosuz teknoloji : günümüzde artık basit bir teknoloji olan kablosuz teknolojinin de temeli uzay araştırmalarına dayanmaktadır. Bilinen ilk kablosuz teknolojinin aya ilk ayak basan Neil Armstrong tarafından kullanıldığı biliniyor.
  10- Su filtreleri: günümüzde dünyanın hemen her yerinde suyu arındırmak için kullanılan su filtreleri, NASA tarafından astronotları uzayda bakterilerden korumak maksadıyla geliştirilmiştir

  Bunlar uzay teknolojilerinin hayatımıza kazandırdığı yeniliklerin sadece küçük bir parçası. Uzay araştırmaları sayesinde bilim insanları tarafından 6000 den fazla yenilik hayatımıza girmiştir. Bu yeniliklerin en önemlileri NASA tarafından geliştirilmiştir. Uzay araştırmalarının hayatımıza kattığı yeniliklerden yola çıkarak bile uzay programlarının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Yıllardır Uzay programlarına yatırım yapan ülkeler bugün bu yatırımların karşılığını fazlası ile almış durumdalar ve dünyanın süper güçleri haline geldiler, Ata’mızın da dediği gibi istikbal göklerdedir, bugün bunu daha iyi anlayabiliyoruz, umarım bizim ülkemizde daha fazla geç kalmadan uzay programlarına yatırım yapmaya başlar.

  2 Puan
  • 9 Haz

   uzay roketleri

   0 Puan
   • 7 Haz

    Uzayda astronotların besin ihtiyaçlarını karşılamak için ilk olarak dondurulmuş gıdalar icat edilmiş ama yeterli gelmemiş, çünkü daha çok ve daha az yer kaplayan besin olması gerekiyormuş bu sebeple yiyecekleri toz haline getirmeyi başarmışlar. Böylelikle astronotlar yanlarında daha fazla besin taşıyabilmisler. Bu teknoloji günümüzde sporcuların kullandığı toz basin takviyelerinin ve toz bebek mamalarinin öncüsü olmuş

    0 Puan
    • 7 Haz

     Bildiğim kadarıyla uzay mekiklerini yönetmek için kullanılan sistemler günümüzde oyun konsollarında ki kumanda sisteminin alt yapısını oluşturuyor, hepimizin bildiği joystickler yani. Günümüzde sporcuların kullandığı bir çok dayanıklı kıyafette yine uzay teknolojilerinden esinlenerek üretilmiştir

     0 Puan

     Benzer gönderiler