Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 2 Haz

Telefonlar neden ısınır?

4 Puan
 • 3 Haz

  Çünkü telefonlar giderek daha da inceliyor ve alan daralıyor. Artan işlemci ısısını düşürecek bir fan da olmadığı için telefon kısa sürede acayip ısınıyor. Siz telefonu ne kadar doğru kullanırsanız kullanın telefonlar yapıları gereği ısınmaya devam edecekler, bunun önüne geçmenin herhangi bir yolu şu an için bulunmuyor. Telefonun daha az ısınmasını istiyorsanız telefon alırken islemci özelliklerine dikkat edin, üretim süreci 7nm ve altında olan işlemcileri tercih edebilirsiniz, gene de ısınacaktır ama biraz daha az ısınır.

  1 Puan
  • 3 Haz

   Telefonu doğru kullanmayı bilmemekten kaynaklanıyor. Kullanıcıların çoğu telefonlarını şarjdayken kullanıyor ya da yanlış şarj etme yolları ile telefonların ısınmasına ve performanslarının düşmesine sebebiyet veriyorlar, bataryalarin tamamen bitmesini beklemeden şarj etmek gerekiyor, batarya %15 in altını görmemeli, aksi takdirde ömrü ve performansı bitiyor ve ısınma yapıyor

   1 Puan
   • 3 Haz

    Her geçen yıl telefonlara yeni özellikler ekleniyor ve akıllı telefonlar daha karmaşık bir hal alıyor. Günümüzde akıllı telefon üreticileri, neredeyse bir bilgisayar kadar işleve sahip ve bir bilgisayar kadar hızlı çalışabiliyor. Akıllı telefonların özelliklerinin artması bazı sorunları da beraberinde getiriyor bu sorunlardan en önemlisi de telefonların aşırı ısınması. Akıllı telefonların ısınmasının bir kaç nedeni var. 1. Sebep akıllı telefonların beyni olan işlemciler, günümüzde artık mobil islemciler çok düşük üretim sürecine de sahip olsalar, yine de belli bir kullanım süresinden sonra ısınmaya sebebiyet veriyorlar bunun da sebebi telefondaki alanın çok küçük olması ve islemciyi soğutmak için bir fan ya da başka bir teknolojinin telefona entegre edilememesi. İslemciler kullanıma bağlı olarak giderek ısınıyor ve sogutulmazsa hem telefonu ısıtıyor hem de performansı düşürüyor. Bilgisayarlarda işlemcileri soğutmak için bakir borulu fanlar kullanırken bu akıllı telefonlarda mümkün olmuyor, sadece bir kaç telefon şirketi islemciyi soğutmak için yeni tasarımlar denedi ve sıvı soğutmaya sahip telefonlar tasarladı ama bu telefonlar da görünüş olarak estetikten uzak oldu ve sadece oyun için telefon alacaklara hitap etti. Yani akıllı telefonlarda yer alan işlemcileri soğutabilmek için henüz ise yarayan bir teknoloji bulunamadı, ve bu yüksek performanslı islemciler telefonları bir süre daha ısıtacak gibi duruyor.
    Akıllı telefonlarda ki ısınmanın bir diğer sebebi de tahmin edeceğiniz üzere bataryadan kaynaklanıyor. Günümüzde artık telefonlarda 5-6 bin mah bataryalar görmek mümkün, bataryalar büyüdükçe depoladigi enerji miktarı da artıyor, enerji de ne kadar yüksek olursa ısınma o kadar artıyor. Bataryalarin kapasitelerinin artması bizim için avantaj, sarjlarimiz daha uzun süre gidiyor ama telefonu da kullanım esnasında daha çok ısıtıyor.
    Bunlar akıllı telefonların ısınmasındaki temel donanımsal nedenlerdi. Birde yazılımsal sebepler olabiliyor, bunların da başında konum özelliğinin sürekli açık olması ve arka planda sürekli çalışan uygulama bırakılması, bunlar telefonun sürekli aktif olmasına ve dolayısıyla da ısınmasına sebep oluyor. Telefonların daha az ısınmasını istiyorsanız orjinal batarya ve şarj aleti kullanın, telefonu şarjda iken kullanmayın, kullanmadığınız uygulamaları silin, yazılımı güncel tutun ve telefonun hava almasını engelleyecek kalın plastik telefon kılıfları kullanmayın.

    1 Puan
    • 3 Haz

     Cok haklisiniz cok dogru noktalara deginmissiniz gercekten ?? ?? ?? Bir keresinde sarji bas hizamdaki prize takip koltukta telefonla oynuyordum birden bir patlama sesi geldi bir baktim priz kapkara olmus. Aksama mecburen yine taktim iceride biraktim bu sefer, ayni sey tekrarlaninca Annem canindan degerli degil orjinali yuz liralik sey yenisini aliriz deyip cope atti ucuz kurtuldugumu dusunuyorum... kimseye prizdeyken telefonla oynamayi ve orjinal olmayan sarj aleti kullanmasini onermiyorum.

     0 Puan

    Benzer gönderiler