Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 26 Nis

Sis neden olur?

1 Puan
 • 27 Nis

  Havanın nasıl olacağını bize bulutlar anlatır. Kümeler halindeki beyaz bulutlar,
  güzel hava bulutlarıdır. Katmanlar halindeki gri bulutlar yağmur getirir genellikle.

  Gökyüzünde yükseklerde tüy tüy oluşan bulutlar yağmur bırakmazlar. Pamuk yığınları gibi görünen bulutlara dokunmayı herkes hayal etmiştir. Çok uzaklarda oldukları için dokunamayacağınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Dokunmak bir yana, bazen bir bulutun içinden geçme şansınız bile olur. Ne zaman mı? Tabi ki hava sisli olduğunda. Yeryüzüne çok yakın seviyede oluşan sis, aslına bakarsanız yürüyen bir bulut gibidir.

  Peki sis neden olur? Teknik olarak, yatay görüş mesafesini 1 kilometrenin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Görüşü fazla düşürmeyen hafif sise de pus denir. Sis, çoğunlukla gri renkte, su damlalarından meydana gelen düzgün görünüme sahip stratus bulutlarının yerde veya yere yakın seviyede oluşmasıdır. Sisin meydana gelmesi için havanın, taşıyabileceği nem kapasitesinin üzerine çıkılması gerekir. Hava, sıcaklık, rüzgar ve basınç koşullarına göre belirli bir miktarda nem ve su buharı taşıyabilir. Su buharı tanecikleri, havanın taşıyabileceği bağıl nem kapasitesi %100 olduğunda artık sıvılaşmaya başlar. Buna yoğuşma da denir.

  İşte sis, yerle temas eden havanın içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristalleridir. Çoğunlukla sabah saatlerinde soğuk olan deniz veya toprak üstündeki nemli hava doğan güneşin neden olduğu sıcaklık artışının etkisiyle yoğunlaşarak sis oluşturur. Havanın daha da ısınması ya da rüzgar
  çıkması ise sisin dağılmasına sebep olur.

  0 Puan

  Benzer gönderiler