Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 7 Haz

Saç neden beyazlar?

4 Puan
 • 7 Haz

  Saç beyazlamasının birçok nedeni var. Melanin, vücudumuzdan bulunan ve cildimizin ve saçlarımızın rengini veren bir maddedir. Kişinin saçının koyu veya açık renkli olması kişinin ne kadar melanine sahip olduğu ile doğru orantılıdır. Yaşlandıkça saç köklerimizdeki pigment hücreleri yavaş yavaş azalmaya başlar. Saç pigmentleri azaldıkça vücut daha az melanin üretir saç rengi beyazlaşır. Yaşlandıkça saç renginin beyazlaması normaldir ancak bazı durumlarda kişinin saçları erken yaşlarda da beyazlayabilir. Örneğin 18 yaşındaki birinin bile saçları beyazlayabilir. Buna etki eden birçok etmen vardır.

  Vitamin eksikliği
  İnsan vücudunda milyonlarca renk pigmenti ve saç kökü bulunur. Beslenme eksikliği saç pigmentlerine olumsuz yönde etki eder. Vücutta biyotin, B6, B12, D ve E vitamini eksikliği saçların erken yaşta beyazlamasına neden olur. Vücudunuzda eksik olan vitamin hangisiyse onun takviye edilmesiyle de eski rengine kavuşabileceği de söylenir. Fakat bunun bir doktor kontrolünde olması gerekir. Vücuda fazla alınan vitaminlerin yarardan çok zararı vardır.
  Not:
  1) Et, tavuk, balık, sakatat, muz, avakado, patates, yulaf, süt ve süt ürünleri B6 bakımından zengindir.
  2) Süt ve süt ürünleri, et, yumurta ve balıkta B12 vitamini bulunur.
  3) Balık, balık yapı, karaciğer, yumurta sarısı D vitamini bakımından zengindir.
  4) Bitkisel yağlar, tahıllar, yağlı tohumlar, soya, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagillerde E vitamini bulunur.
  5) Kabuklu yemişler, yumurta, karaciğer biyotin bakımından zengindir.

  Genetik
  Kişisinin saçlarının erken yaşta beyazlamasının en önemli etmenlerinden biri de genetiktir. Etnik köken ve ırk saç beyazlamasında önemli rol oynar.

  Kimyasal Saç Boyları ve Ürünleri
  Kimyasal saç boyaları ve saç ürünleri saçların erken yaşta beyazlamasına neden oluyor, kullandığımız şampuanlar da buna dahil. Bu ürünlerin çoğu saç rengi için gerekli olan melanini azaltan zararlı bileşenlere sahiptir. Çoğu saç boyasında zararlı bir kimyasal olan hidrojen peroksit var. Bu sebeple doğal saç boyalarını tercih etmenizi öneririm.

  Oksidatif Stres
  Araştırmalar sonucunda oksidatif stresin saç beyazlamasına ivme kazandırdığı ortaya koyulmuştur. Oksidatif stres vücutta çok fazla serbest radikal olduğunda ve çok fazla hücre zarar gördüğünde oluşur. Serbest radikaller yaşlanmaya ve hastalığa neden olan ve hücrelere zarar veren kararsız moleküllerdir. Antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koyamadığında oksidatif strese neden olur. Serbest radikallerin vücutta çok fazla faaliyet göstermesi hücre ve doku hasarına yol açabilir. Oksidatif stres artışı cilt pigmentlerinde eksikliğe ve hatta vitiligoya neden olabilir.

  Tiroid Fonksiyon Bozukluğu
  Bazı tiroid ilaçları da saç dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte aşırı ya da az çalışan tiroid hormonu vücuttaki melanini azaltır. Vücutta melaninin azalması da saç beyazlamasına neden olur.

  Stres
  Aşırı stres de saç beyazlamasının nedenlerinden biridir. Vücut stres altındayken saç renginden sorumlu hücreleri tüketebiliyor ve saç pigmentlerinin azalmasına neden olarak saçların beyazlamasına sebep olabiliyor.

  Sigara Kullanımı
  Araştırmalara göre sigara kullanan kişilerin saçları sigara kullanmayan kişilere oranla daha çabuk beyazlıyor.

  Peki erken saç beyazlamasını önlemek için neler yapılabilir?
  Saçlar yaşlanma ya da genetik faktörlerden dolayı beyazlamıyorsa bazı önlemlerle saç renginin tekrardan kazanılabileceği söyleniyor. Bildiğiniz üzere vitamin eksikliği, yapılan yanlış diyetler, olsidatif stres, sigara kullanımı gibi faktörler vücudumuzda olumsuz etki yaratıyor. Öncelikle sigara kullanımını azaltmalı hatta bırakmalıyız. Sağlıksız diyetlerden kaçınmalıyız. Antioksidan bakımından zengin besinler oksidatif stresi azaltır. Zeytin yağı, balık, taze meyve ve sebzeler, yeşil çay antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Vitamin eksikliğinden kaynaklı saç beyazlaması olanlar biyotin, B6, B12, D ve E vitamini bakımından zengin besinleri tüketmelidir.

  2 Puan
  • 8 Haz

   Benim ergenlikten beri saclarimda beyazliklar vardi kaç kere doktora gittim tahlil yaptirdik pigment analizi yapildi ama fayda etmedi genetikmis

   0 Puan

   Benzer gönderiler