Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 May

Rögar kapakları neden yuvarlak olur?

4 Puan
 • 7 May

  Rögar kapaklarının neden yuvarlak olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında oldukça basit bir cevabı var. Hiçbir taşıt tekerinin rögar kapağına girmesini ya da hiçbir yayanın içerisine düşmesini istemeyiz, öyle değil mi? Cevabın ardında tamamiyle geometrik bir sebep yatıyor. Yuvarlak bir kapağın dairesel açıklığından dolayı deliğe düşme ihtimali yokken, kare bir rögar kapağının deliğe çapraz olarak yerleştirilince düşme ihtimali ortaya çıkıyor. Dairesel kapakların açıklığa yerleştirilirken döndürülmesine ya da hizalanmasına gerek yoktur. Yuvarlak bir rögar kapağı kolayca hareket ettirilebilir ve çıkarılabilir. Öte yandan dairesel bir delik kazmak ya da yuvarlak bir cisim üretmek diğer geometrik şekillere göre daha kolaydır.

  1 Puan
  • 5 May

   Rögar kapakları yuvarlak değildir, hiç yakıştıramadım... Rögar kapaklarını şekilleri yüzünden aşağılamayın lütfen. (Dayanamadım)

   0 Puan
   • 5 May

    Çünkü yuvarlak rögar kapaklarını üretmek diğer şekillere nazaran çok daha kolaydır. Ayrıca dünyadaki en iyi basınç emen şekil yuvarlaktır. Rögar kapağı bir basınç ile karşılaştığı zaman yuvarlak yapısı sayesinde basıncı harika bir şekilde yayar. Ne yaparsanız yapın yuvarlak bir rögar kapağını içeri düşürmeyi başaramazsınız. Çünkü kapak delikten her zaman büyük olacaktır. Üstelik taşıması da çok kolaydır, yuvarla gitsin..

    0 Puan
    • 5 May

     Bu soru Microsoft’un iş görüşmelerinde adaylara sorduğu bir soru. Bu soruyla adayların ne kadar yaratıcı, mantıklı ve sağduyulu olduğu ölçülüyormuş. Ayrıca beklenmedik bir soru olduğu için adayların stres altındayken nasıl davranışlar sergilediği gözlemleniyormuş

     0 Puan

     Benzer gönderiler