Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 May

Rasyonel Ne Demek?

0 Puan
 • 7 May

  Rasyonel kelimesi sözlükte akla uygun, aklın kurallarına dayanan, hesaplı ve ölçülü – ussal olarak tanımlanmış. Fakat bu anlamı yine genel terim anlamı ile ilişkilendirmek gerekiyor. Genel ifadesi ise bu şekilde bilinir. Aynı zamanda anlamını destekleyebilmek için de sözlükte rasyonel bir çalışma cümlesi yer almaktadır.
  Rasyonel kelimesi yalnızca Türkiye değil, aynı zamanda Batı’da birçok ülkenin sıklıkla kullandığı bir kelimedir. Birçoğunuz matematikten aşina olsanız da; felsefi yönüne değinmek istiyorum.
  Felsefe ilkelerinin temas ettiği sorgulama noktası; rasyonel olarak değerlendirilir. Buna ek olarak felsefede rasyonel kavramı; akıcı olmak anlamına gelir. Akıl için uygun soğulama, bunu sorgulayan kişiler için de bazı durumlarda kullanılır. Örneğin rasyonel kimse gibi. Nesnelliğe yatkın anlam da taşır aynı zamanda.

  0 Puan
  • 5 May

   Türk dil kurumuna göre rasyonellik, akıl kurallarına uyan; anlaşılmaya uygun durumda bulunan; mantık çerçevelerine uygun olan anlamını taşır. Örnek vermem gerekirse; ne kadar da rasyonel bir resim çalışması! Denilebilir. Rasyonel kelimesi felsefi bir anlam taşımakla beraber; yaşamın temeli akılcılıktır esasına da dayanmaktadır. Aydınlanma çağının tam ortasında; her şeyin akıl yordamı ile yoğrulması fikri esastır.

   0 Puan
   • 5 May

    Şunları eklemeden geçmek istemedim; Türk dilinde akıl kurallarına uyan, hesaplı ve ölçülü anlamlarına da gelen rasyonel kelimesi, dil bilgisi kısmından baktığımızda sıfat olarak kullanılır. Bu kavramın tam zıttı ise irrasyoneldir. Uslamlama, akıl yolu ile elde edilen anlamlarında da kullanılır.

    0 Puan

    Benzer gönderiler