Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 24 Nis

Müptezel ne demek?

1 Puan
 • 25 Nis

  Müptezel anlamı siyasilerin konuşmalarında cümle içinde kullanılmaya başlandığından itibaren günlük hayatta da daha çok merak edilmeye başlandı. Peki epey popülerleşen müptezel ne demek?

  Müptezel, Arapça bir sözcük olan “mubtadal” kelimesinden Türkçeye geçmiştir ve bu kelime Arapçada adi, sıradan, rezil anlamlarına gelir. Muhtemelen rezil ve rezalet demekten daha şık bir kullanımı olduğu düşünüldüğünden bu kelime tercih ediliyor olabilir. Bir de şöyle bir durum var tabi: Bazı kelimeler doğrudan bir hakaret anlamı taşıyor ve toplumda sıklıkla bu şekilde kullanılıyor.

  Müptezel sözcüğü yerine kullanılabilecek Türkçe kelimeler, söyleyenin kendisine yakıştıramayacağı bir hakaret kelimesi olarak algılanıyor olabilir. Toplumda da söyleyene karşı bir nevi karşısındaki kişiyle aynı seviyeye inildiği duygusu yaratabilir. Eski Türkçe burada sihirli bir kurtuluş reçetesi veriyor konuşmacıya, kendi bayağılaşmadan karşısındakine bayağı
  diyebiliyor.

  0 Puan
  • 24 Nis

   Eski ama eskimeyen bir sözcük müptezel. Günümüzde de kullanımı hala devam etmekte. Arapça kökenli bir kelime olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

   Sözlük anlamı saygınlığını yitirmiş, artık saygıdeğer olmayan, çokluğundan dolayı değerini yitiren, değersiz.

   Ama sanki bunlardan daha fazla bir vurgusu daha fazla bir gücü var gibi. Değersiz demekten çok daha vurucu müptezel demek.

   Dilimize Arapçadan geçen kelimelerin çoğunda hissedebileceğiniz bir duygu bu. Sanki onların yerini tutacak tam bir karşılık yok. Bir kişinin düşkünlüğünü, değersizliğini ve itibarsızlığını ifade etmek için kullanılabileceği, argoda
   uyuşturucu müptelası anlamında da kullanılmaktaymış. Acaba müptela sözcüğünden mi kaynaklandı bu anlam kayması? Belki de düşkün anlamından geliyordur. Müptela da bağımlı yani bir şeye aşırı düşkün demek.

   0 Puan

   Benzer gönderiler