Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 20 May

Manipülasyon Nedir?

2 Puan
 • 20 May

  yahu tamam, manipulasyonu anlatıyorsunuz fakat bir insan manipulasyona maruz kaldığını nasıl fark edecek; sevgilim beni manipüle ediyorsa ben bunun farkına nasıl varabilirim?

  0 Puan
  • 28 May

   cevabı aslında çok basit. Dikkat etmeniz gereken ilk konu; karşınızdaki insanın sizden bir şey isterken size nasıl davrandığıdır. Normal zamanlarda nazik olmayan biri sizden bir şey isterken normalden çok daha kibar davranıyorsa, sizi manipüle ediyor olabilir. Biri sizden bir şey istediği zaman yapamadığınızda nasıl hissettiğinizi düşünün. İstemediğinizi söylerken suçlu gibi hissediyor, hayır demekten çekiniyorsanız veya utanıyorsanız, karşınızdaki insan sizi manipüle ediyor olabilir. Manipüle edildiğinizi anlamanın diğer bir yolu ise öfkelenmektir. Birisi sizden bir şey isteyip "hayır" cevabını aldığında öfkelenip öfkelenmediğine dikkat edin. Bu duygu bazı zamanlarda başkaları üzerinde kontrol kurmak amacıyla kullanılır.

   0 Puan
  • 20 May

   Manipülasyona kendini pek çok açıdan geliştirememiş ve haksızlığın bilincinde olan, isteklerini ve ihtiyaçlarını gizleyerek, olayların kendi istediği gibi gitmesini hedefleyen kişiler başvurur. Bu kişilere manipülatör denmektedir. Belki burada olumsuz şeylerden bahsediyor olabiliriz fakat bu yasal bir şeydir. Pek çok reklam firması bu konuda ciddi algı yöntemleri gerçekleştirir. Başarılı bir manipülasyon hiç kuşkusuz şu maddelere bağlıdır: Gizli olan istekler, psikolojik zayıflıkların farkında olmak ve acımazsız olmak.

   0 Puan
   • 20 May

    İnsanların kendi istek ve arzularını elde etmeleri için denediği bir yöntemdir diyebiliriz. Manipülasyon çoğu zaman isteyerek ve bilerek, ulaşmak istediği amaca hizmet eder biçimde yapılır. Fakat bazen, kişi karşısındaki insanı manipüle ettiğinin farkında olmayabilir. İsteklerinin gerçekleşmesi için bu yola başvuran kişiler, çoğu zaman yaptıkları işte oldukça başarılıdır. Hedeflerine ulaşmak için manipüle ettikleri insanları korku veya suçluluk duygusu gibi değişik duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, başka seçim şansı bırakmazlar.

    0 Puan
    • 20 May

     Manipülasyon, başka insanların davranışlarını, algılarını ve fikirlerini onlara sezdirmeden, aldatma yolu ile ve bazı teknikler ve taklitler kullanarak değiştirmeyi amaçlayan bir sosyal etkidir

     0 Puan

     Benzer gönderiler