Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 6 Haz

Kramp neden girer?

3 Puan
 • 6 Haz

  Kramp bir veya daha fazla kasın ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıyla meydana gelir. Genel olarak bir zararı olmasa da kas krampları etkilenen kasın kullanımını geçici olarak kullanılamaz hale getirir. Özellikle sıcak havalarda uzun süre egzersiz veya fiziksel güç sarfetmek kas kramplarına yol açabilir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar ve bazı tıbbi müdahaleler de kas kramplarına neden olabilir. Gün içerisinde aniden gelişen kas krampları genellikle kendi kendine geçen türden kramplardır. Kas kramplarının çoğu bacak kaslarında özellikle baldır bölgesinde ortaya çıkar. Ani ve keskin ağrıların yanı sıra cilt altında sert bir kas dokusu hissedilebilir ve hatta gözle görülebilir.

  Kas krampları genellikle kendiliğinden kaybolur ve nadiren de olsa tıbbi müdahale gerektirecek kadar ciddi bir durumda gelişir. Bununla birlikte kramplar bazı durumlarda ciddi olabilir ve bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ciddi rahatsızlıklara neden oluyorsa
  • Bacak şişmesi, kızarıklık veya cilt değişiklikleri gözleniyorsa
  • Kas zayıflığı ile ilişkili ise
  • Sık sık meydana geliyorsa
  • Kendiliğinden geçmiyorsa

   Yorucu egzersiz gibi net bir nedenle ilişkili değildir aslında. Kasın aşırı kullanımı, dehidrasyon, kas gerilmesi ya da uzun bir süre aynı pozisyonda kalmak kas krampına neden olabilir. Ancak çoğu durumda nedeni de bilinmemektedir.

  Çoğu kas krampı zararsız olmasına rağmen, bazıları alttan yatan tıbbi bir durumla ilişkili olabilir. Yetersiz kan akışı, bacaklara kan veren arterlerin daralması egzersiz yaparken bacaklarda ve ayaklarda kramp benzeri ağrılara neden olabilir. Bu kramplar genellikle egzersiz yapmayı bıraktıktan hemen sonra kaybolur. Sinir sıkışması, örneğin omurga sinirlerinin sıkışması da bacaklarda kramp benzeri ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle yürüdüğünüz süre boyunca kötüleşir. Öne doğru hafifçe esner bir pozisyonda hareket etmek kramp belirtilerini iyileştirebilir veya geciktirebilir. Mineral tükenmesi de kramplara neden olur. Az miktarda potasyum, kalsiyum veya magnezyum almak bacak kramplarına sebep olabilir. Genellikle yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar (diüretikler) bu minerallerin tükenmesine neden olabilir.

  Kas krampları riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

  Yaş faktörü: Yaşlı insanlar kas kütlesini kaybeder, bu sebeple kalan kas daha kolay gerilebilir.
  Dehidrasyon: Yorgunluk ve susuzluk da başlıca nedenlerdendir. Örneğin; sıcak havalarda spor yaparken yorgun ve susuz kalan sporcular sıklıkla kas krampları yaşar.
  Gebelik: Kas krampları hamilelik sırasında da yaygın olarak görülebilir.
  Tıbbi durumlar: Diyabet veya sinir, karaciğer veya tiroid rahatsızlığı da kas kramplarına neden olabilir.

  Not: Yazdıklarım tavsiye niteliğindedir. Bir doktora başvurup istenilen tahlillerin sonuçlarına göre doktorunuzun reçete ettiği şekilde hareket etmeniz sağlığınız açısından en doğrusudur.
  Sağlıklı günler dilerim

  3 Puan
  • 6 Haz

   Bazi minerallerjn eksikliginden kaynaklanacagi hic aklima gelmezdi. Gun boyu araliklarla yuruyus yapiyor sadece. Tabii yasi da buyuk bir etmenmis. Sanirim ananeme bir randevu almamiz gerekecek kas kutle olcumu falan yaparlar belki degerleri de kan tahlilinde ortaya cikar cok tesekkur ederiz ??

   0 Puan
   • 6 Haz

    Rica ederim ne demek çok geçmiş olsun tekrardan

    1 Puan
  • 6 Haz

   Regl kramplarından mı bahsettiniz acaba? Ben her ay regl krampları yaşayan biri olarak o açıdan anladım şahsen :) Şöyle izah edeyim menstrüel kramplar alt karın bölgesinde gelişen kramp ağrılarıdır. Regl döneminden hemen önce ve regl döneminde kramp ağrıları yaşayan kadınların yanı sıra hiç yaşamayan kadınlar da var. Bazı kadınlar için bu rahatsızlık derecesinde sinir bozucu olabiliyor. Bazıları içinse her ay birkaç gün boyunca günlük aktivitelere katılamayacak derecede şiddetli olabiliyor. Alt karında yoğun zonklama veya kramp ağrısı, regl döneminden 1-3 gün önce başlayan ağrı menstrüeldir. Regl döneminin başlamasından sonra zirve yapar ve 2 ya da 3 gün içinde azalır. Sürekli olarak bel ve uyluklara yayılan bir ağrı hissedir. Hatta bazı kadınlarda mide bulantısına baş ağrısı ve baş dönmesine bile neden olabiliyor. Sosyal hayatınızı, pratik yaşamınızı etkileyecek şekilde ağrılar çekiyorsanız ya da 25 yaşından sonra bu ağrılarınız geliştiyse bir uzmana başvurmalısınız. Bunlar dışında başka bir durumla da ilişkili olabilir randevu almanızda fayda var

   1 Puan
   • 6 Haz

    Ceken bilir demislerrr ? Bunları ögrenmek iyi oldu teşekkür ederim ?

    0 Puan
   • 7 Haz

    Valla ben genel olarak kendimi çok kastigim zaman kramp giriyor, onun dışında ters bir hareket yaptığım zaman da oluyor, spor esnasında ve yüzerken de sık sık oluyordu, ben kendimi çok kastigim için oluyor diye biliyordum.

    0 Puan

    Benzer gönderiler