Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 20 May

Kediler neden hep dört ayak üstüne düşer?

1 Puan
 • 20 May

  herkes kedilerin neden düştüğüne değinmiş de; kimse nasıl düştüğüne denilmemiş. kediler düşerken İlk olarak gözler ve iç kulaktan gelen sinyallerle kafalarını çeviriyorlar. Bu esnada ön ve arka bacaklarını havadayken aşağı bakacak şekilde döndürür. Ön bacaklarını döndürme esnasında vücuduna toplarken arka ayaklarını açık tutar. Daha sonra arka bacaklarını kısa bir süre için toplayıp tekrardan öne uza doğru uzatırlar. Düşüş esnasında esnek olan sırtlarını kıvırarak dönüşü etkisiz hale getirirler. Son olarak da dört bacaklarını inişe hazırlamak amacıyla uzatır ve bu esnada düşüşün etkisini azaltmak için sırtlarını kamburlaştırırlar. bu sayede de direkt olarak 4 ayaklarının üzerine düşerler.

  0 Puan
  • 20 May

   Kediler doğada ağaçların üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Dinlenmek ya da ağaçta yaşayan hayvanları avlamak için ağaçların üzerindedirler. Bu durumda ağaçlardan düşme vakalarını arttırdığından bu yönde bir refleksin gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. ben diğer kullanıcılar gibi bunun doğuştan olduğuna inanmıyorum. zaman içerisinde kedilerin geliştirdikleri refleksler olduğunu düşünüyorum.

   0 Puan
   • 20 May

    Eğer ki bir kedi 1 metrenin altındaki bir yükseklikten düşerse doğrulmaya fırsat bulamayacaktır. Bu nedenle bir kedi yüksekten düştüğü kadar belki daha fazla zararı bu yükseklikte bir düşüşten alabilir. Bu sayede de 4 ayaklarının üzerine düşerek yollarına devam edebilirler.

    0 Puan
    • 20 May

     Kedilerin 4 ayak üzerine düşme davranışı kedi doğrultma refleksi diye adlandırılır. Bu isimden de anlayabileceğimiz gibi kedilerin 4 ayak üstüne düşmesi bir reflekstir.

     0 Puan
     • 20 May

      İnsanların 24 omurgası, kedilerin ise 30 omurgası vardır. Ayrıca kedilerin omuzlarında herhangi bir kemik bulunmaz. Bu durumlar kedilerin esnekliğini arttırırken aynı zamanda omurgalarını havadayken hızlı bir şekilde döndürebilmelerini sağlar. Aynı şekilde kedinin bu dönüşünü gerçekleştirmek için kuyruklarına ihtiyaçları yoktur. Çünkü kedilerin arka bacakları kedinin dönüşünü sağlayan açısal momentumu kazandırabilir. Kedilerin iç kulak yapısındaki vestibüler sistemi de dengeyi ve uzaysal yönlendirmeyi sağlamak konusunda oldukça gelişmiş bir sistemdir. 6 haftalık bir kedi bile bu yeteneğini kullanmaya başlayabilir. bu sayede de direkt olarak 4 ayaklarının üzerine düşerler.

      0 Puan

      Benzer gönderiler