Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 1 Tem

Hıçkırık neden olur?

2 Puan
 • 2 Tem

  Ben genelde aşırı derecede alkol ve baharatlı yiyecekler tükettiğim zaman hıçkırık oluşuyor. Eskiden hıçkırık tuttuğunda miden büyüyor derlerdi ama sanırım mide büyümesi ile alakası yok, arastirdigim kadarıyla 100 den fazla bilimsel neden varmış hıçkırık oluşumu ile ilgili. Genel olarak diyafram kaslarının aniden ve nedensiz bir biçimde kasılması yolu ile olusurmus. Bu kasılma ile birlikte gırtlak borusu kapandığı için hıçkırık sesi ortaya çıkarmış. Benim hıçkırıklarim alkol be baharat tüketimine bağlı olarak gelişiyor ve çok uzun süre devam etmiyor, o yüzden çok sorun etmiyorum ama öğrendiğim kadarıyla hıçkırıklar uzun ve inatçı bir şekilde devam ediyorsa doktora gözükmekte yarar olabilir.

  1 Puan
  • 2 Tem

   Hıçkırık bir reflekstir. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunun birbirinden ayrılmasına yardımcı olan diyafram kasının, oldukça ani ve kontrolün dışında kasılması ile meydana gelir. Hıçkırık meydana geldiğinde, hıçkırık atağı boyunca diyafram kası tekrar tekrar aynı şekilde kasılmaya devam eder. Bu kasılma sırasında, diyafram ani bir şekilde çok fazla havanın solunmasına sebep olur. Soluk borusu, önlem olarak hava girişlerini engellemek için gırtlak girişini kapatır. Ses telleri gırtlakta yer alır, gırtlağın da aniden kapatılması, hıçkırık atakları sırasında çıkarılan seslere neden olur.

   Hıçkırık aslında direkt olarak beynimiz ile alakalıdır. Beynimizde yer alan sinirler ile bağlantısı bulunur. Beyinden diyaframa gönderilen sinyaller sayesinde hıçkırık oluşur. Aslında hıçkırık bir çok farklı nedenden ötürü meydana gelebilir. Genel olarak, farkında olmadan fazlaca yutulan hava, haddinden fazla yemek yemek, sürekli asitli içecekler içmek, alkol miktarını abartmak ve mide- bağırsak sisteminde ki hızlı sıcaklık değişikliklerinden ötürü meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre hıçkırıkların çoğu psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Korku, heyecan, duygularda ki ani değişimler ve stres, hıçkırık oluşumuna neden olabilir. Ek olarak midede bulunan fazla mide gazı, aşırı sıcak ve soğuk besinler, aşırı acılı, baharatlı ve ekşili besinler de hıçkırık ataklarına neden olabilir. Travmalardan sonra ve ameliyatlardan sonra, genel anestezinjn etkisinde hıçkırıkların görülmesi normaldir. Ayrıca insanlar tarafından kullanılan bir çok ilaç ve streoidler ve bir çok hastalıkta hıçkırık oluşumuna neden olabilir.

   1 Puan
   • 1 Tem

    Hayatında hıçkırık yaşamayan kimse yoktur herhalde, hepimiz hıçkırık yaşadık, rahatsız edici, bazen utanç verici, ancak genellikle kısa ömürlü bir deneyim. Ancak bazen hıçkırıklar uzun bir süre devam eder ve altta yatan ciddi hastalığın bir işareti olabilir. Hıçkırıklar genel olarak, hep olur olmaz yerlerde meydana gelirler ve insanı rezil ederler.. Bana hep sınıfta ders işlerken olurdu. Çok utanırdım. Bu kadar çok hıçkırık yaşayınca, hıçkırık konusunda uzmanlaştım resmen..

    Hıçkırık nedir?

    Hıçkırık inspiratuar (nefes alma) aktivitesinin patlamasıdır. Nefes alırken kullandığımız kaslar, kaburgalar ve diyafram, akciğerlerin altında bir kas tabakası arasında yer alan interkostal kaslardır. Bir hıçkırık, diyaframın istemsiz bir kasılmasıdır, bunu ses tellerinizin aniden kapanması takip eder, bu karakteristik hıçkırık sesini üretir. O meşhur hıçkırık sesini aklınıza getirin, o sese sebep olan şey tam olarak bu işte.

    Hıçkırık nedenleri

    Hıçkırık oldukça yaygın bir şekilde görülür ve insanların çoğunda bir süre hıçkırık olur. Çoğu basit hıçkırık vakası, çok fazla yemek yedikten sonra veya çok hızlı yedikten veya içtikten sonra oluşur. Diyaframın hemen altında bulunan mide şişirilir ve tahriş olur. Bu diyaframın nefes alırken yaptığımız gibi büzülmesine neden olur.
    Gazlı ve yapay içecekler hıçkırıklara neden olabilir ve elbette alkol de hıçkırıkların bir başka yaygın nedenidir. Aşırı sigara içmek de hıçkırıklara neden olabilir. Köri gibi acı ve baharatlı yiyecekler hıçkırıkları tetikleyebilir.
    Bazen hıçkırık, beyinden kaslara giden sinir yollarında bir rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkar. Bu, hıçkırıkların neden sıcaklık değişiklikleri veya duygusal durumlar ile ortaya çıkabileceğini açıklar. Ani bir şokun bazen bir hıçkırık atağını ortadan kaldırmasının da nedeni budur.
    Kalıcı hıçkırıklar beyinde (inme, tümörler, enfeksiyonlar veya multipl skleroz gibi), omurilikte veya diyafram veya göğüs duvarı çevresindeki yapıların herhangi birindeki problemleri gösterebilir. Bu nedenle, son günler, aylar hatta yıllar boyunca kronik hıçkırıklar, altta yatan ciddi hastalığı gösterebilir ve araştırılmalıdır. Eğer hıçkırıklarınız uzun süredir devam ediyorsa ve bir türlü geçmek bilmiyor ise mutlaka doktorunuza başvurun.

    1 Puan

    Benzer gönderiler