Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 27 May

Hapşırdığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur?

4 Puan
 • 27 May

  Bu durumu surekli yasayan biri olarak yazdiginizi okuyana kadar bu sehir efsanesine Ben de inaniyordum ? sanirim bahar alerjim var her sene bu donemlerde istemsizce hapsuruyorum ozellikle yeni uyandigimda ard arda 4-5 kez hapsurdugumu bilirim.. sanirim su siralar maskeyle geziyorum diye biraz olsun azaldi.. aydinlattiginiz icin tesekkurler @hardaltohumu

  2 Puan
  • 27 May

   Hapşırma vücudumuzun en yaygın tepkilerinden biridir. Vücudun, burun ve boğazımızdaki alerjenlerden, kir ve toz gibi tahriş edici maddelerden kurtulmasına yardımcı olan ani bir hava salınımı olarak açıklanabilir. Alerji veya soğuk algınlığı yaşadığımız dönemlerde artış gösterebilir. Örneğin soğuk havalarda da oldukça hapşırırız çünkü burun mukusumuz kurur ve çatlar, bu da burnumuzdaki sinirlerde kir ve toz gibi tahriş edici şeylerle aynı etkiyi yaratır.

   Peki hapşırdığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler meydana geliyor hiç düşündünüz mü?
   İlk olarak sinirlerimizde bir hapşırma hissi başlar. Burnumuz tahriş olduğunda; soğuk, polen, toz, duman, karabiber gibi şeylere vücudumuz bir tepki gösterir ve hapşırma merkezimiz tetiklenir. Bu merkez alt beyin sapında bulunur ve hapşırma esnasında boğazımızı, gözlerimizi ve ağzımızı kapatmamız için bize bir sinyal gönderir. Boğaz kaslarımız gevşerken göğüs kaslarımız kasılır ve akciğerlerimizi sıkıştırır ve bedenimizin bazı fonksiyonları bir süreliğine durur. Basınç boşalır ve hava, mukus, toz ve mikroplar saatte yaklaşık olarak 160 kilometreye kadar ağız ve burun içerisinden çıkar.

   Hapşırdığımızda kalbimizin durduğu söylentileri de tam olarak bir şehir efsanesi... :)
   Hapşırmadan hemen önce aldığımız derin nefes, göğüste ekstra basınç oluşturur, kalbe akan kanı yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve dakikadaki kalp atış hızımızı yükseltir.
   Hapşırma ile birlikte tüm bu baskılar hızla serbest kalır ve kalbe akan kanı hızlandırır, kan basıncını yükseltir ve kalp atım hızını normale döndürür.
   Yani kısacası hapşırma, kalbimizin çalışma hızında anlık olarak birkaç değişiklik meydana getirir hepsi bu...

   2 Puan
   • 27 May

    Valla ben hapsirdigimda vücudumda ne oluyor bilmiyorum ama çevrendekilerin şok olduğunu görebiliyorum. Kız arkadaşımin beyanına göre 'Haa hii şuuu' şeklinde yüksek bir ses ile hapşıriyormusum..

    1 Puan
    • 27 May

     Ahahhaahha buna çok güldüm ?? yeni bir dil yaratmışsınız adeta... Kız arkadaşınız dilinizden anlayabiliyor mu yoksa iletişim kurarken translate falan kullanıyor musunuz :))) şaka bir yana iyi yaşayın sağlıklı yaşayın efeniiim

     2 Puan
     • 28 May

      Evet, kız arkadaşım ile aramızda farklı bir dil var, bu dili sadece ikimiz biliyoruz. Sanırım benim sıradışı hapşırıklarim da bu dilin bir parçası :) all together efenim..

      1 Puan
    • 27 May

     Hapsırma durumu insanlarda beyin üzerinden gerceklesiyor, kalp kısa sureli olarak yavaslıyor fakat hayvanlarda bu durum turlere göre degisebiliyor. Yakın zamanda yapılan bir arastırmaya gore deniz biyologları beyni olmayan omurgasız deniz sungerlerinin de hapsırdıgını ifade ettiler. Deniz sungerlerinin beyne ihtiyac duymadan hapsırması oldukca ilgimi cekmisti cunku normal sartlarda bu beyin uzerinden gerceklesen bir reaksiyon. Halbuki Sünger Bob’u o kadar da izledim hapsırıyor olmasından bu sonuca ulasmalıydım 1 puanla bilim insanlıgını kacırdım desenize... :))

     1 Puan

     Benzer gönderiler