Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 21 Haz

Geri dönüşüm neden önemlidir?

2 Puan
 • 22 Haz

  Hem evde hem de okullarda ve işyerlerinde geri dönüşüm alışkanlıklarımızı önemli ölçüde iyileştirmemiz gerekiyor. Geri dönüşüm konusu gezegenimizin geleceği açısından oldukça önemli ve kritik bir konu Geri dönüşüm, Dünya'dan yeni hammaddeler yetiştirme veya çıkarma ihtiyacını azaltır. Bu da doğal dünyaya yapılan zararlı bozulmayı ve hasarı azaltır: daha az orman kesilir, nehirler kirletilmez. Vahşi hayvanların doğası korunur. Toprak ve denizlerde ki kirlilik azalır.
  Bildiğiniz üzere gezegenimizin kaynakları sınırsız değil, bu hızda tüketmeye devam edersek yakında hepsi tükenecek ve bu süre zarfında doğaya inanilmaz zarar vereceğiz. Geri dönüşüm yaparak dünyanın kaynaklarını hem daha idareli kullanmış oluruz hem de yeni kaynak çıkarmak için doğaya zarar vermemiş oluruz. Bildiğiniz gibi yeni bir maden çıkarmak oldukça zahmetli ve maliyetli bir iştir ve maalesef bir çoğu da doğaya feci zararlar verir, bundan dolayı geri dönüşüm oldukça önemlidir, aşağıda kaynakların geri dönüşümlerinin faydalarını anlatacağım

  • Kağıt ve odun geri dönüşümü: ağaç ve ormanları kurtarır. Evet, yeni ağaçlar dikebilirsiniz, ancak bakir yağmur ormanlarını veya eski ormanlık alanları kaybolduktan sonra değiştiremezsiniz. Ağaç dikmekle ekosistemi oluşturamazsınız. Ağaç dikmek demek orman oluşturmak demek değildir. Siz ağaç dikerek sadece ağaçlar topluluğu oluşturursunuz. Oysaki orman sadece ağaçlar topluluğu değildir, ormanda bir sistem vardır ve bu yüzlerce, belki binlerce yılda oluşmaktadır. İnsan oğlu eko sistem oluşturamaz, bir ormanda kaç tane böcek, kaç tane kuş yaşayacağına biz karar veremeyiz, bu bir doğal süreçtir. Ağaç dikmek elbette önemlidir ama asıl esas olan var olan doğal ormanlarımızı korumak olmalıdır. Bu yüzden özellikle kağıtların geri dönüşümü oldukça önemlidir. Kağıtların geri dönüşümünü sağlayarak ormanların yok olmasını engelleyebilirsiniz.
  • Plastik geri dönüşümü : özellikle fosil yakıt hidrokarbonlarından yapıldığı için kesinlikle oldukça önemldir. Plastikleri geri dönüştürerek, yeni plastiklerin üretilmesini engelleyebilirsiniz bu da daha az fosil yakıt kullanımı anlamına geliyor.
  • Metallerin geri dönüşümü: riskli, pahalı ve zarar verici madencilik ve yeni metal cevherlerinin çıkarılmasına daha az ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Metal madeni çıkarması ve işlemesi zahmetli ve maliyetli bir iştir. Çıkarılması ve işlemesi aşamaları doğaya zarar verir bu yüzden bu madenı geri donusumde kullanmak daha fazla metal madeninin açılmasını engellemesi açısından önemli.
  • Geri dönüşüm camı ,: kum gibi yeni hammadde kullanma ihtiyacını azaltır - inanması zor geliyor, ancak bazı kum türlerinin tedarikleri dünya çapında azalmaya başlıyor. Camları geri dönüşümde kullanmak yeni cam üretmekten daha kolay ve daha az masrafli bir yoldur, dolayısıyla camları geri dönüştürerek de gezegene fayda sağlamak mümkün

  2 Puan
  • 21 Haz

   Doğayı sev ve yeşili koru! Geri dönüşüme destek ver! ♻️ ??

   2 Puan
   • 21 Haz

    Geri dönüşüm önemlidir çünkü atık miktarını aza indirger, enerji tasarrufu sağlar, çevre kirliliğini azaltır. Geri dönüşüm, önemli ham maddelerin korunmasına yardımcı olur ve doğal yaşam alanlarını geleceğimiz için korur. Yani geri dönüşümle doğamızı korumakla kalmayız aynı zamanda kaynaklarımızı da koruruz, geleceğimize yatırım olarak düşünebilirsin bunu. Dünya nüfusu git gide artış gösteriyor haliyle su, petrol, ağaçlar, ormanlar, madenler gibi doğal kaynaklarımız da sınırlı, bu kaynaklardan daha uzun süreli olarak yararlanabilmemiz için geri dönüşüme ihtiyacımız var. En basitinden bir örnek verecek olursak suyu geri dönüştüremezsek vucüdunun ortalama %60'ı sudan oluşan bizlerin nesli tükenir.

    Geri dönüşümle enerji tasarrufu sağlarız. Üretim sürecinde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması, ham maddelerden yeni ürünler üretme aşamasında gerekenden daha az enerji harcamamızı sağlar. Ayrıca ekstra enerji tasarrufu da sağlar çünkü sektöre hazır ham maddeleri elde etmek, rafine etmek, taşımak ve işlemek için bile enerji gerekiyor. Geri dönüşüm çevrenin korunmasına da yardımcı olur. Önemli miktarda madencilik, taş ocakçılığı ve tomrukçuluk hava ve su kirliliği yaratan ham maddelerin çıkarılması, rafine edilmesi ve işlenmesi ihtiyacını aza indirger. Geri dönüşüm enerji tasarrufu sağladığı için iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olan sera gazı salınımını da önemli ölçüde azaltır. Günümüzde İngiltere'nin geri dönüşümde yılda 18 milyon tondan fazla karbondioksit tasarrufu sağladığı söyleniyor bu da 5 milyon arabanın eş zamanlı olarak yola çıkmasıyla eşdeğer.

    Geri dönüşüm aynı zamanda depolama alanlarını azaltıyor. Örneğin tüm çöplerin toplandığı alanın daha da büyümesini engelliyor. Geri dönüştürülebilir malzemeler yeni ürünlere dönüştürülüyor ve bunun sonucunda çöp alanlarına gönderilen çöp miktarı azalıyor. Ülkemizde kağıt toplayıcıları, plastik toplayıcıları ve cam toplayıcıları da bu geri dönüşüme katkı sağlıyorlar. Bu sebeple atıklarımızı ayrıştırarak atmakta fayda var...

    2 Puan
    • 21 Haz

     Avrupa ülkeleri dış ülkelerden çöp almaya başladığında çöpten elektirik ürettikleri ortaya çıkmıştı zamanla bizim ülkemizde de çöpten elektirik üretilmeye başlandı. Hatta bazı yatırımcılar bu işe yatırım yaptılar. Geri dönüşüm esasında çok önemli bir hareket. Türkiye’de günde yaklaşık olarak 50 bin ton çöp çıktığı söyleniyor. Bu durumu avantaja çevirmek için de çöpten elektirik üretmeye başladık.

     1 Puan
     • 21 Haz

      Geri dönüşüm sorusunun cevabı yazılmışken ben de atıklarımızı nasıl geri dönüştürebileceğimizden bahsetmek istiyorum zira her şey bireyde başlıyor.

      Evsel atıkları geri dönüştürmek için çok çeşitli hizmetler ve tesisler var. Düzenli depolama alanlarına giden atık miktarını azaltmanın yanı sıra evsel atıklarımızı geri dönüştürmek ve kompostlamak da atık ayrıştırma işlemlerini en aza indirmeye yardımcı olur. Ki maalesef bazı atıklar ayrıştırılamadığından atık ayrıştırılması sağlanamıyor.

      Evlerde kullanılan şeylerin çoğu geri dönüştürülebilir malzemeler. Geri dönüşümün yararları arasında daha temiz bir çevre, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde imha edilmesi, doğaya zararlı maddeler konusunda daha fazla farkındalık var. Satın aldığımız birçok ürün nasıl yeniden kullanılabileceğini ve güvenli bir şekilde nasıl atılacaklarını öğrenmeye yardımcı olan uluslararası geri dönüşüm sembolleri taşıyor.

      Atıkları geri dönüştürmek için çeşitli yollar var. Bir geri dönüşüm tesisine götürebilirsiniz ya da belediyenizi arayıp ayrıştırılmış çöp konteynerleri talep edebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz geri dönüşüm olarak kompost var. Ev bitkilerinizi kompost sayesinde besleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken örneğin domates, salatalık, maydonoz sapları vs gibi her türlü organik atığı bir kutuda biriktirerek çürümesini sağlayabilirsiniz. Bu çürüyen organik atıklar bitkileriniz için doğal bir gübre halini alacaktır. Bu sayede toprağınızı zenginleştirecek ve bitkilerinizi besleyeceksiniz. Bunun dışında yağları lavabodan dökmek de doğamızı kirleten nedenlerden biri. Yağlarınızı bir şişede biriktirip belli bir miktara ulaştıktan sonra belediyenizi arayıp evden alınmasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca kağıt ve türevlerini, metalleri, camları, plastikleri de ayrıştırmanızda başta kendiniz için sonra insanlık ve doğamız için yarar var. Unutmayın biz bu dünyayı dedelerimizden miras almadık çocuklarımızın bir emaneti olarak aldık :)

      1 Puan
      • 21 Haz

       Çöpler evde ayrıştırılacaksa genel olarak 5 kategoriye ayrılabilir: Kağıt, Metal, Plastik, Cam ve Organik.

       Kağıt kutusuna her türlü kağıt, karton, süt ve meyve suyu kutuları (Kartondan olması ve içinin dolu olmaması gerekiyor), gazete, broşür, dergi, yumurta kolisi, fişler vb.

       Metal kutusuna konserve kutuları, eskiyen metal elektronik parçaları, metal içecek kutuları vb.

       Plastik kutusuna plastik şişeler, kozmetik malzemelerin plastik kutuları, şampuan kutuları, eskiyen plastik kap kacak, deterjan kutuları vb.

       Cam kutusuna cam şişeler, cam kavanozlar, her türlü camdan yapılmış madde

       Organik kutusuna evde yemek yaparken arta kalan çürüyen meyve ve sebzeler atılır.

       0 Puan

      Benzer gönderiler