Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 May

Gemiler neden batmaz?

0 Puan
 • 5 May

  cismin yoğunluğu eğer suyun yoğunluğundan az ise yüzer eşitse dengede kalır ve fazlaysa batar. Bunu yıllar evvel okulda öğrenmiştik, yani o devasa gemiler sudan daha az yoğunluğa sahip oldukları için batmıyor ve su üstünde kalabiliyor. Ağırlıklarını dağıtmak için büyükçe yapılıyor ve taban kısımlarının tasarımı marifetiyle suyu iterek yüzüyorlar. Geminin taşıyacağı ağırlığa bağlı olarak hacmi arttırılır hatta bazı büyük gemilerin alt kısmı hacim artsın ve ağırlığa katkısı minimum olsun diye boş bırakılır.

  Para batıyor, tonlarca ağırlıktaki çelik neden batmıyor diyenler için şöyle bir deney yapabiliriz. Ufak demir topu alın ve su dolu leğenin içine bırakın hemen batacaktır fakat aynı ağırlıkta bir topu suya attığınızda su üstünde kalacaktır. Ağırlığını daha büyük hacmiyle dağıtan top demir top ile aynı ağırlığa sahip olsa da farklı sonuçlar yaratıyor.

  Suyun kaldırma kuvveti olarak ifade edilen bu gücün, meraklısı için bir formülü var;

  kaldırma kuvveti = sıvının özgül ağırlığı (cismin alt yüzeyinin sıvı derinliği- üst yüzeyinin sıvı içindeki derinliği) basınç doğrultusundaki kesin alanı = sıvının özgül ağırlığı * cismin hacmi

  Eğer bu matematiği düzgün şekilde kurabilirseniz bir buz dağına çarpmadığınız sürece titanic kadar büyük çelik kütlelerini su üstünde tutabilirsiniz.

  0 Puan

  Benzer gönderiler