Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 Haz

Dinozorların nesli neden tükendi?

4 Puan
 • 5 Haz

  Bilim insanları yıllarca dinozorların neden nesillerinin tükendiği araştırdı ve yıllar süren araştırmalardan sonra iki ama fikirde buluştular, bazı bilim insanlarına göre dinozorların yok olmasının sebebi Hindistan bölgesinde ardı ardına patlayan volkanlardı, bazı bilim insanlarına göre ise dinozorların neslini sona erdiren olayın tetikçisi devasa bir meteor çarpması. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda dinozorların ve diğer bir çok hayvanın neslinin tükenmesine sebep olan olayın bir meteor çarpması olduğu kesinleşti, bundan 65 milyon yıl önce, Meksika’nın Yucatan yarımadasına 10 kilometre çapında büyük bir meteor, çok hızlı bir şekilde çarptı. Meteorun büyüklüğü Dünyanın en büyük dağı olan Everest dağından daha büyüktü ve çarpmanın etkisi ile çarptığı yerde 180 kilometrelik bir krater oluşturmuştur. Kraterde ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu bölgede bol miktarda iridyum elementine rastlanmıştır. İridyum elementi dünyada çok az bulunurken meteorlarda bol miktarda bulunur, bu da meteor çarpmasının kesin bir kanıtı olarak gösterilmiştir. Dinozorlar ile birlikte bir çok hayvanın ve bitkilerin neslinin tükenmesine sebep olan meteor inanılmaz bir hız ve güçle dünyaya çarptı, çarpışma o kadar şiddetliydi ki , çarpışmadan çıkan parçaların izlerine 1000’lerce kilometre uzaklarda bile rastlanmıştır. Meteorun dünyaya çarpması milyonlarca nükleer bombanın gücüne eşittir, bu büyük çarpışma bir felaketler silsilesinin başlangıcı olmuştur, çarpışmanın etkisi ile okyanuslarda, boyları 20 ila 40 metre arasında değişen megatsunamiler meydana gelmiş ve özellikle denize kıyısı olan bölgeleri sular altında bırakmıştır. Meteorun gücü öylesine büyüktü ki çevresinde ki yaşam basınç dalgası sebebiyle bir kaç saniye içerisinde yok olmuştur. Çarpışmanın etkisi ile ortaya çıkan kül, toprak ve toz tabakası Dünyanın tamamını kaplamıştır. Meteorun yeryüzüne çarpması sonucu yeryüzü sıcaklığı bir anda 250 derecenin üzerine çıktı ve bitki örtüsünün tamamı yok oldu , sıcaklığın artmasına bağlı olarak dünyada ki bütün ormanları alevler sardı, çarpışmanın etkisi ile dünyanın atmosferini toz ve kül bulutları ile kapladı ve güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasına engel oldu. Güneş ışınlarından mahrum kalan dünyada, bitki ve ormanların neredeyse tamamı yok olunca fotosentez de durma noktasına gelmiş. Bir çok bilim insanına göre gezegenimize aynı tarihlerde bir çok meteor daha çarptı, aynı dönemde oluştuğu düşünülen bir krater bulundu.

  Devasa meteorun dünyaya çarpması, dünyanın jeokimyasını baştan aşağı değiştirdi. Okyanuslar ve denizler asidik bir hale büründü. Dünyanın bir çok yerinde tektonik hareketlenmeler meydana geldi. Meteorun dünyaya çarpması bazı bilim insanlarına göre volkan patlamalarını da tetikledi ve Hindistan civarında yer alan Deccan yanardağları faaliyete geçti. Bu felaketler silsilesi sonucunda dünyanın iklimi baştan aşağı değişmiş, okyanus ve deniz seviyelerinde önemli ölçüde değişimler meydana gelmiştir.

  Devasa dinozorların bile böylesine bir felaketler silsilesi karşısında hiç şansı yoktu ve 175 milyon yıl boyunca egemen oldukları yeryüzünden kısa bir süre içerisinde silindiler. Bu bir kitlesel yok oluştu ve elbette sadece dinozorlar yok olmadı, o dönemde yaşayan türlerin %76’sı yok oldu. Dinozorların ailesinden geriye bir tek kuşlar kaldı. Günümüzde dünyada yaşayan kuşların tamamı dinozorların soyundan geliyor, yani bu dinozorların tamamının bir ara form olduğu anlamına geliyor, bir çok kişiye göre dinozorların birer ara tür olması garip gelse de evrimsel açıdan öyleler.

  Dünya üzerinde hiçbir güç dinozorların egemenliğine karşı gelemezdi, nitekim öyle de oldu, milyonlarca yıl boyunca dünyanın tek egemen gücü olan dinozorların sonu dünya dışından geldi. Dinozorların sonunu getiren dev meteor ilk atalarımız olan ilkel primatlar için büyük bir fırsat yarattı ve artık yer altında ki küçük deliklerde ve mağaralarda yaşamalarına gerek kalmadı. Dinozorların neslinin sona ermesi ile primatların evrimi hızlandı ve homo sapiens türü dünyada egemen tür olmayı başardı. Dinozorların yok olmasaydı neler olacaktı bunları tahmin etmek çok zor ama belkide homo sapiens türü hiçbir zaman olmayacaktı.

  Dünya oluştuğunda beridir belirli aralıklarla bir çok felaketle karşıya karşıya kalmıştır. Geçmiş olaylara baktığımız zaman bu tarzda büyük felaketlerin 60-70 milyon yılda bir gerçekleştiğini görüyoruz, bu elbette istatistiksel bir durum, yani her zaman böyle olacak diye bir şey yok ama en son felaketin 65 milyon yıl önce yaşandığı düşünülürse yakın zamanda dünyaya bir meteorun çarpacağını söylemek çok da yanlış olmaz, 65 milyon yıldır dünyaya büyük bir meteor çarpmadı belki de yakın zamanda çarpacak olan meteor, dünya üzerinden homo sapiens türünü yok edecek, dünyadan bütün izlerini silecek ve belkide yeni bir türün evrimleşmesine sebebiyet verecektir. Bunlar sadece tahmin, belkide yeni bir meteor çarpmasından önce insanoğlu çoktan dünyayı terk etmiş olacak. İnsanoğlu şu an ki teknolojisi sayesinde bir meteorun dünyaya çarpacağını yıllar öncesinden haber verebilir ama ne yazık ki önleyemez. 65 milyon yıl önce dinozorların neslinin tükenmesine sebep olan meteorun 3de 1’i bile bugün insan oğlunun neslinin sonunu getirebilir. Teknolojimiz ne kadar ilerlerse ilerlesin doğa her zaman bizden güçlü olacak ve biz doğa ile olan savaşımızı bırakıp onunla uyum içinde yaşarsak doğa bize yardımcı olacak.

  1 Puan

  Benzer gönderiler