Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 5 May

Denizler neden tuzludur?

0 Puan
 • 7 May

  Yeryüzündeki bazı kayalarda ve kayaçlarda bol miktarda tuz bulunur. Yağmurların kayaları ve kayaçları aşındırmasıyla yer altı sularına tuz karışır. Yer altına karışan tuz, yer altı suları, nehirler ve dereler aracılığı ile denizlere karışır. Bu milyonlarca yıllık bir süreçtir. Ayrıca dünyanın ilk dönemlerinde sürekli patlayan volkanlar sayesinde denizlere ve okyanuslara çok fazla tuz karışımı oldu.

  Ek olarak okyanus tabanlarının altında bulunan kaynak suları da bol miktar tuz içeriyor, okyanus ve deniz tabanında ki yarıklar ve çatlaklar sayesinde deniz suyuna karışımı gerçekleşiyor.

  0 Puan
  • 5 May

   Atmosferdeki karbondioksit sebebi ile asidik halde bulunan yağmur damlaları toprağa düşer ve süzülerek yer altına karışır. Bu süreçte yağmur damlalarının asidik olması sebebiyle toprağı ve kayaları aşındırarak bir çok maddenin çözülmesini sağlar. Çözülen bu maddeler nehirler ve yer altı suları ile denize karışır. Denizlerin ve Okyanusların tuzlu olmasının bir diğer sebebi de su döngüsüdür. Sıcaklığın ve dolayısıyla buharlaşmanın az olduğu yerlerde tuz oranı daha azdır. Denizler ve Okyanuslar tuzlu iken göllerin ve nehir sularının tatlı olmasının sebebi de su döngüsüdür.

   0 Puan
   • 5 May

    Hamsinin kilosu olmuş 25 lira, tabi tuzlu olur denizler.. Balık yiyemediğimiz için her gece Sarıyer sahile gidip arkadaşlarla biraz göz yaşı dökeriz. Sanırım bununla bir ilgisi olabilir. Kusura bakmayın...

    0 Puan
    • 5 May

     Denizler neden mi tuzludur? Okyanusların ve denizlerin anasını ağlattığımız için tuzlu olabilir belki. Dip not: Denizleri koruyalım kollayalım rica ediyorum.

     0 Puan
     • 5 May

      Deniz dibindeki su altı volkanları ve hidrotermal menfezler de okyanusa tuz bırakabilir. İzole edilmiş su kütleleri buharlaşma yoluyla ekstra tuzlu veya hipersalin haline gelebilir. Ölü Deniz buna bir örnektir. Yüksek tuz içeriği suyun yoğunluğunu arttırır, bu yüzden insanlar Ölü Deniz'de okyanustan daha kolay yüzer.

      0 Puan

      Benzer gönderiler