Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 6 May

Cırcır böceği neden öter?

1 Puan
 • 6 May

  Kimilerine çok ürpertici olsalar da, Cırcır böcekleri çok ilginç hayvanlar. Erkek cırcır böcekleri karınlarında ki davulumsu yapıyı kasarak ses çıkartırlar. Büyük olan erkek cırcır böcekleri daha fazla ses çıkarır. Ses çıkarmalarında ki amaç da çok basit aslında; çiftleşmek. Erkek cırcır böcekleri yüksek sesler çıkararak dişileri etkiler ve rakip cırcır böceklerine göz dağı verirler.

  0 Puan
  • 6 May

   Cırcır böcekleri olgunlaşmadan önce tam 17 yıl toprak altında, güneşten bi' haber yaşarlar. Bu süreçte olgunlaşmak için toprakta tüneller açarak ağaç köklerine ulaşırlar ve ağaç köklerinde ki özsuyu emip gelişmeye çalışırlar. 17 yıllık gelişim süreci tamamlandığında cırcır böcekleri ağustos ayında yeryüzüne çıkarlar. 17 yıl toprak altında güneş görmeden sıkıcı bir hayat yaşayan bu inanılmaz hayvan, güneşi gördüğünde artık ömrünün son 4 haftasına geldiğinin farkına varıyor. Ölmeden önce soyunu devam ettirmek için sadece 4 haftası kalan cırcır böcekleri bu süre boyunca var güçleriyle öterler ki dişileri etkileyip çiftleşebilsinler. Yani 17 yıl toprak altında gelişmeyi beklemesinin sebebi sadece 4 hafta ötebilmek için..

   0 Puan
   • 6 May

    La Fontaine yıllarca hepimizi kandırmış. Bizlere cırcır böceklerinin tembel ve bütün gün şarkı söyleyen böcekler olduğunu empoze ettiler. Ama cırcır böceklerinin kış için yiyecek depolamasına gerek yoktu çünkü Ağustos ayı sonunda öleceklerini biliyorlardı. Onlar sadece hayatlarının son günlerinde bağıra çağıra son şarkılarını söylemek istediler. 1 ay sonra öleceğimizi bilsek hangimiz bağıra çağıra şarkı söylemeyiz ki ..

    0 Puan

    Benzer gönderiler