Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 12 Haz

Çin seddi neden yapıldı?

4 Puan
 • 12 Haz

  Çin Seddi, Çin’in sembolü olan ve tarihi milattan önceki yıllara dayanan insan eliyle yapılmış dünyanın en büyük savunma duvarıdır. Çin Seddi, kuzey Çin'de bulunan toplam 21 bin 196 kilometre uzunluğunda antik çağlardan kalma bir duvardır. Çin'in dünya üzerinde en tanınmış sembollerinden biridir. Çin Seddi, ilk olarak M.Ö. üçüncü yüzyılda İmparator Qin Shi Huang tarafından göçebelerden ve olası saldırılardan korunmak amacıyla inşa edilmiştir. Öte yandan Çin Seddi'nin en tanınmış ve en iyi korunmuş bölümü milattan sonra 14. ve 17. yüzyıllarda Ming hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Seddin yüksekliği 4 ila 10 metre arasında bölge bölge değişkenlik göstermektedir. Genişliğinin ise en çok yaklaşık olarak 9.1 metreye uzandığı bilinmektedir. Seddin en yüksek yeri olası saldırılardan korunmak amacıyla başkent Pekin’de bulunan Heita Dağı’ndan geçmektedir. Bu sayede Çinliler başkentleri Pekin’i Heita Dağı’ndan gelecek olası saldırılara karşı korumaya almışlardır.

  Çin Seddi’nin inşa edilmesinin asıl amacı milattan önceki yıllarda Avrasya’dan gelen göçebelere Çin sınırlarını kapamak ve Çin’i Hun ve Moğolların saldırılarından korumaktı. Yani bu büyük duvar tamamiyle Çinlilerin kendilerini saldırılara karşı korumak ve ülkelerine olası göçü engellemek amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde bu sed Çinlilerin gücünün bir temsili olarak görülmektedir.

  Çin Seddi'nin ilk zamanları milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayansa da bu sedde sonradan dahil edilen tahkimatların çoğu yüzlerce yıl öncesinden Çin'in bireysel krallığa bölündüğü tarihten kalmadır. Milattan önce 220 yıllarında, Qin Hanedanlığı altındaki birleşik Çin'in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang, devletler arasındaki daha önceki tahkimatların kaldırılmasını ve kuzey sınırı boyunca mevcut olan birkaç duvarın daha fazlasını kapsayacak şekilde tek bir duvar olarak birleştirilmesini emretmiştir. Qin Shi Huang bu kararıyla aslında Çin'i kuzeyden gelen saldırılara karşı koruma amacı güdüyordu. Bazı stratejik bölgelerde duvarın bölümleri daha iyi bir güvenlik sağlamak amacıyla yükseltildi. Pekin'in kuzeyinde bulunan ve daha sonra Ming Hanedanlığı döneminde restore edilen Badaling bölgesi de buna dahildir.

  Aslında Çin, tarih boyunca sınırlarını bir duvarla ayıran ve koruyan tek ülke değildir. Atina, Roma İmparatorluğu, Danimarka ve Kore de bu şekilde bir savunma sistemini antik dönemlerde kullanmışlardır. Kuzey İngiltere'deki Hadrian Wall Duvarı’nın Romalıları, barbar olarak tanımladığı kişilerden ayırmak için inşa edilmiş olduğu ve doğuda yer alan Wallsend-on-Tyne'den batıdaki Bowness-on-Solway'e kadar 117 kilometre uzandığı bilinmektedir. Tüm bu duvarların hepsi askeri savunma amacıyla inşa edilmiştir yani Çin Seddi savunma amacıyla yapılan tek duvar değildir.

  Günümüzde Çin Seddi insanlık tarihinin en etkileyici mimari özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1987'de UNESCO, Çin Seddi’ni Dünya Mirası listesine ekledi. Ayrıca Çin Seddi 2007 yılının Temmuz ayında Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olmuştur. Diğer taraftan Çin Seddi’nin uzaydan görünen tek insan yapımı yapı olduğu söyleniyor.

  Yıllar boyunca, Çin Seddi’nin birçok yerinde tahribatlar oluşmuştur. Çin Seddi'nin kuzeybatısında bulunan Badaling adı verilen en tanınmış bölümü 1950'li yılların sonunda yeniden inşa edilmiştir. Antik çağlara dayanması ve uzaydan görünen tek insan yapımı duvar olması sebebiyle de her gün binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

  2 Puan
  • 12 Haz

   M.Ö 221 yilinda Qin Shi Huang tarafindan yapildi. Kendisinden once varolan duvarlari birlestirerek yapmistir. Cinliler ulkelerini Hun ve Moğollara karsi korumak icin yapmislar. Kuzeyden akin eden Türk boylarindan korunmak amacindaydilar. Ayni zamanda Cin Seddi gocebe halklarin izinsiz olarak ulkelerine girmesine de engel olmus. Tarihi cok eski dönemlere dayaniyor. Zamanla tek bir duvar haline getirilmis ve uzaydan da gorulen tek yapi oldugu soyleniyor

   1 Puan
   • 12 Haz

    Türklerin akınlarını durdurmak için yapılmıştır.

    1 Puan

    Benzer gönderiler