Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 4 Haz

Çernobil neden patladı?

4 Puan
 • 4 Haz

  Bu patlama bana Rusya’nın Kursk nükleer denizaltı faciasını hatırlattı. Barents denizinde Rusya’ya ait Kursk nükleer denizaltısı torpidosundan yakıt sızması sebebiyle arızalanmıştı fakat diğer ülkeler sırlarını öğrenmesinler diye Rus hükümeti diğer ülkelerden gelen denizaltıyı onarım talebini reddetmişti bu yüzden içindeki 118 mürettebat can vermişti. Unutulmaması gereken bir olay hangi vicdana sığar bir insanı bile bile ölüme terketmek bilmiyorum
  Putin Bey mi? Kendisi o sıralar tatildeymiş

  Çernobil için de bazı söylemler var gerekli önlemler alınmadığı konusunda. Olan hep masum insanlara oluyor ruhları şad olsun...

  2 Puan
  • 4 Haz

   26 Nisan 1986'da Ukrayna'nın Çernobil'deki nükleer santralinde 4 numaralı RBMK reaktörü düşük güçte yapılan bir test sırasında kontrolden çıktı ve reaktör binasını yıkarak atmosfere büyük miktarda radyasyon yayan bir patlamaya ve yangına yol açtı. Güvenlik önlemlerinin bu sırada göz ardı edildiği söyleniyor, reaktördeki uranyum yakıtı aşırı ısındı ve koruyucu bariyerler üzerine eridi. Sonuç olarak, plütonyum, iyot, stronsiyum ve sezyum içeren radyoaktif elementler geniş bir alana dağıldı. Ek olarak, RBMK'da ılımlı bir malzeme olarak kullanılan grafit blokları, hava reaktör çekirdeğine girerken yüksek sıcaklığa erişince alev aldı ve bu da radyoaktif maddelerin çevreye yayılmasına neden oldu. Bu patlama sırasında iki işçi öldü. İtfaiyeciler ve temizlik işçilerinin yirmi sekizi de aşırı radyasyon sebebiyle patlamadan sonraki ilk üç ay içerisinde öldü. Çernobil’den üç kilometre uzaklıktaki yaklaşık 50 bin nüfusa sahip olan Pripyat kasabası kazadan 36 saat sonra tamamen tahliye edildi. Sonraki günlerde de aylar boyunca kontamine olan bölgelerdeki evlerde yaşayan 67.000 kişi daha tahliye edildiği ve toplamda yaklaşık olarak 200 bin kişinin evlerinden taşındığı biliniyor.

   Belarus, Rusya ve Ukrayna'da yaklaşık 150 bin kilometrekare alan kontamine oldu ve patlama alanının kuzeyine doğru 500 kilometreye kadar uzanmaktadır. Alanın 30 kilometre etrafındaki bir alan hala dışlama bölgesi olarak kabul edilir ve yaşam seviyesi oldukça azdır. Radyoaktif dağılma kuzey yarımkürenin büyük bir kısmına rüzgar ve fırtına paternleri aracılığıyla dağılmış ancak dağıtılan miktarlar büyük bir felaket yaratmamıştır.

   Çernobil’in dördüncü reaktörü patladığında atmosfere salınan 100'den fazla radyoaktif element vardı. Bunların çoğu kısa süreli etki etti ve radyoaktivitesi azaldı. İyot, stronsiyum ve sezyum, serbest bırakılan elementlerin en tehlikeli olanlarıydı fakat Strontium-90 ve Sezyum-137 izotopları maalesef ki günümüzde hala bölgede bulunmaktadır. İyot tiroid kanserine, Strontium lösemiye yol açabilen elementlerdir. Sezyum gibi bazı elementler de yayıldığı andan itibaren kilometrelerce yol katledebiliyor. Bu element de tüm vücudu etkiler ve özellikle karaciğere ve dalağa zarar verir.

   Patlama sonrasında 0 ila 14 yaş arasındaki çocuklarda tiroid kanseri vakası görüldü ve o dönemde en az 1800 tiroid kanseri vakası kayıtlara geçti. Çernobil'in psikolojik etkileri günümüzde hala yaygın ve derindir bu patlamadan sonra intiharlar baş göstermiş, yeme içme sorunları ortaya çıkmış ve psikolojide “apati” olarak geçen çevreye karşı duyumsamazlık artmıştır.

   Facia sonrası, tasfiye memurları bölge için özel ekipmanlarla bölgeye gittiler ve tesis binaları ve çevresindeki alanın temizlenmesine yardımcı oldular. Bu işçiler çoğunlukla santral çalışanları, Ukraynalı itfaiyeciler ve Rusya, Belarus, Ukrayna ve eski Sovyetler Birliği'nin diğer bölgelerinden birçok asker ve madenci gelerek bölgede çalışmalar yaptılar. Rus kayıtlarında 1991 yılı itibariyle yaklaşık 400 bin tasfiye memuru bulunuyor. Dekontaminasyon ve tahliyeler için yerleşim yerleri ve kasabaların kurulması da dahil olmak üzere büyük inşaat projeleri üzerinde çalıştılar. 2016 yılında dördüncü reaktörün tamamı ve geride kalan radyoaktif materyaller tamamiyle örtülecek şekilde mühendisler tarafından çelik bir yapı ile kapatıldı.

   2 Puan
   • 4 Haz

    Patlamadan sonra birçok itfaiyeci yangını söndürmek ve sızıntıyı engellemek için çalışmışlar ve bundan dolayı ölenler, engelli kalanlar ve intihar edenler olmuş.

    Onların anısına bir anıt dikilmiştir

    2 Puan
    • 4 Haz

     Bu anıt da patlama sırasında ölen işçiler anısına dikilmiş

     2 Puan
    • 4 Haz

     Bu felaket tüm dünyayı etkiledi. O dönemde yağmurların yağmasıyla bitkiler zarar gördü büyüklerimiz hep anlatır bizim ülkemizde de kimse, özellikle Karadeniz Bölgesinde yetiştirilen bitkileri yememiş, çay ve radyasyondan etkilenen bitkilerle beslenen ineklerin sütünü içmemiş.

     O döneme damgasını vuran bir duvar yazısı da mevcut

     “Tanrım, yağmur yağıyor!” ☢️ yazısı Mayıs 1986'da Frankfurt, Almanya yakınlarındaki bir evin duvarında görülmüş ve bu yazı radyoaktivite sembolünün üzerine yazılmış. Yağmurlar rasyasyonun yayılmasında büyük oranda rol oynamış bu yazı da Çernobil patlamasının bir sembolü olarak kalmış ☢️

     2 Puan
     • 4 Haz

      Felaketin olduğu bölgeler günümüzde turistik olarak gezilebiliyor. Uzman bir rehber eşliğinde gidip görmenin güvenli olduğu söyleniyor ama bu kadar büyük bir patlamanın yaşandığı insanların radyasyondan etkilenerek zarar gördüğü ve etkisinin az da olsa devam ettiği alanda gezi turu yapmak ne kadar doğru bilmiyorum... Çelik kalkan bile orada büyük bir felaketin tekrar yaşanmasını önlemek için koyuluyor. Demek ki tehlike hala geçmiş değil. Şöyle bir radyasyondan etkilenen insanların fotoğraflarına baktım da gerçekten yüzlerinden okunuyor ne kadar büyük bir felaket yaşadıkları. Umarım bir daha yaşanmaz ??

      2 Puan

     Benzer gönderiler