Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 4 Tem

Cebir'e neden ihtiyaç duyulur?

2 Puan
 • 4 Tem

  Matematiği ilk öğrenmeye başladığımızda matematik yolculuğumuza toplamanın ve çıkarmanın temellerini öğrenerek başlarız. Toplama ve çıkarma işlemlerini iyice kavradıktan sonra çarpma ve bölme işlemlerini öğrenmeye geçeriz. Zamanla bunlara daha da eklenir ve artık rakamlara harfleri de dahil etmeye başlarız. Cebir, harflerin matematiğe karıştığı işlemler bütünüdür ya da bir diğer tanımıyla bilinmeyeni bulmak için harfleri dahil ederek denklemler kurmaktır. Matematik, fen, mühendislik, tıp ve ekonomi gibi birçok alanda ileri düzey çalışmaların temelini oluşturur. Büyük bir ihtimalle gerçek hayatta yaşadığımız problemler sebebiyle cebir, önemli bir konu haline gelmiştir. Cebir konusu eski Babillilere yaklaşık olarak 4.000 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.
  Cebire bir örnek verelim. Bir kutuda bir sürü yumurta vardır. Taşırken 12 tanesi düşer. 12 yumurta düştükten sonra kutuda toplamda 18 tane yumurta kalır. Kutuda yumurtalar düşmeden önce kaç yumurta olduğunu hesaplamak için cebir kullanmalıyız. Bu soruyu cevaplamak için « x - 12 = 18 » cebirsel ifadesini kullanarak sorunun cevabına ulaşabiliriz. Bu denklemde, x bilinmeyeni temsil eder (başlangıçta yumurta kutusunda kaç adet yumurta olduğunun sayısıdır). Kutudan Soruya göre kutudan 12 adet yumurta düşmüştür ve bunun sonucunda kutuda 18 adet yumurta kalmıştır. Burada yapmamız gereken işlem (kutudaki başlangıçta olan toplam yumurta sayısını bulmak için) x bilinmeyenini yalnız bırakmaktır.

  « soruya göre x - 12 = 18 ise x = 18 + 12 ve buradan da sonuç x = 30’dur. »

  Bu cebirin en basit örneklerinden biridir. Zamanla matematik daha detaylı öğrenilmeye başlandığında bu işlemler karmaşık hale gelebilir. Fakat böyle pozitivist, kanıta dayalı bir bilim benim için her daim bir öğrenme isteği yaratmış ve çözüldükçe de keyifli bir hale gelmiştir. :)

  Cebir matematiğin temelini oluşturduğundan öğrenildiği andan itibaren diğer problemlerde de kullanılmaya başlanır. Cebir öğrenmek, eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Buna problem çözme, mantık, kalıplar ve muhakeme yetisi de dahildir. Birçok meslek için, özellikle de bilim ve matematik alanlarında cebir bilmemiz gerekir. Bu alanlara girmeyi düşünmüyor olsanız bile günlük hayatta da farkında olmadan bile cebiri kullanırız. Buna birkaç örnek verelim.

  Arabanızın benzin deposunu doldurmanız gerekiyor. Litre başına yakıt fiyatı 5 TL’dir. Cebinizde de toplamda 25 TL vardır. Kaç litre yakıt satın alabilirsiniz? Bu soru « 5x = 25 » cebirsel denklemi ile cevaplanır. x’i yalnız bırakmak denklemin her iki tarafını 5’e bölmemiz gerekiyor. Buna göre x = 25/5 olur buradan da x = 5 sonucuna ulaşırız. Yani 25 TL ile litresi 5 TL’den olan benzinden 5 litre alabilirsiniz.

  Günlük hayatımızdan başka bir örnek verelim. Eviniz için internet hizmeti satın almak istiyorsunuz. A Şirketi 50 TL’lik bir kurulum ücreti ister ve aylık 90 TL ücret talep eder. B Şirketi bir kurulum ücreti almaz, ancak ayda 95 TL ücret alır. Hangi şirket bir yıllık hizmet için daha ucuza gelir? İlk önce A Şirketinin toplam maliyetini hesaplayarak öğrenebiliriz: x = 50 + 90 x 12 (bir yıl 12 aydır) bu da = 1130 TL’ye geliyor. B Şirketi denklemi x = 95 x 12'dir ve bu da = 1140 TL’dir. İlk bakışta, B Şirketi daha ucuz gibi görünebilir, çünkü kurulum ücreti almaz, ancak cebir bize A şirketinin daha uygun fiyatlı olduğunu gösterdi. Matematik işlemlerine nereden bakarsanız bakın kanıta dayalı olduğundan her zaman doğru sonucu verir.

  Yani kısacası cebire hayatımızın her anında ihtiyaç duyarız. Bunu bir bakkal ve marketteki fiyatları karşılaştırırken de bir arkadaşımızla zamanında buluşmamız için evden çıkmamız gereken saati ayarlarken de günlük hayatımızda her an her yerde kullanırız. Yani cebir = hayatın kendisidir diyebiliriz :)

  1 Puan

  Benzer gönderiler