Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 10 May 2019

Neden bebek şampuanları göz yakmıyorken, diğer şampuanlar gözümüzü yakar?

0 Puan
 • 12 Eyl

  bebe şampuanı neden göz yakmaz sorusuna gerçek cevap veren yok,ticari sır

  0 Puan
  • 10 May 2019

   Bunu anlamak için sabun moleküllerinden bahsetmemiz gerekiyor.

   Sabun molekülünün bir ucu suyu çekerken, diğer ucu kirleri, özellikle de yağlı kirleri çekiyor. Yani sabun kullanarak yüzümüzü yıkadığımızda, molekülün bir ucu kirlere yapışıyor ve bunu cildimizden uzaklaştırıyor.

   Öte yandan farklı sabun türleri bulunuyor.

   Genel amaçlı sabunlar cildinize "nazik" davranmaya pek önem vermiyor. Bunlar mümkün olabildiğince kir toplamaya odaklanıyor. E tabii hal böyle olunca da, gözleriniz yanıyor çünkü gözün nem dengesini etkileyecek oranda yağ ve kir çekebiliyorlar.

   Bebek sabunları ise, kir çekme konusunda daha başarısız (ya da zayıf) olarak tasarlanıyorlar. Diğer sabunlar kadar kir ya da yağlı kir çekemediklerinden, gözün dengesini etkileyecek ve yanma hissi yaratacak bir tablo ortaya çıkmıyor. Bu çok büyük bir sıkıntı değil, çünkü küçük kuzucuklar biz yetişkinler kadar kötü kirlenecek aksiyonlara pek girmiyorlar :)

   0 Puan
   • 11 May 2019

    Yani diyorsun ki, göz yakmayan şampuanlar ev bebekleri için. Bu durumda dış mekan bebekleri için standart şampuanları mı kullanmalıyız?

    0 Puan
    • 16 May 2019

     Veya tam tersi, genellikle çok kirlenmeyeceğimiz şekilde ev-iş arası gelip gidiyorsak, belki de kolaya kaçıp bebek şampuanı kullanmak lazım :)

     0 Puan

   Benzer gönderiler