Güncellemek için aşağı sürükleyin

Basitçe Anlat 8 May

Anksiyete bozukluğu nedir?

Anksiyete bozukluğu toplumun 5/1'inin sahip olduğu bir rahatsızlıktır. Kaybı bozukluğu olarak isimlendirilen bu rahatsızlık temelinde birçok sebebi barındırabilir.

Bir tehlikeyle karşılaştığımızda veya kendimizi hazırlamamız gereken bir risk ortaya çıktığında vücudumuz ani bir duygu ve fizyolojik değişime girer.

Vücut kasılır, nefes alışverişi artar ve bu riske karşı bir meydan okuma başlar. Örneğin size saldırmaya çalışan birine karşı kendinizi koruma refleksini doğuran da budur.

Bu savunma mekanizması bir endişe de doğurur, işte anksiyete bozukluğu olan kişiler ellerinde olmadan sürekli bu endişeyi taşırlar.

Kaygı bozukluğu farklı formlarda çeşitlenebilir bunlar; panik atak, saplantı bozukluğu, sosyofobi, agorafobi ve travma sonrası stres olarak gruplandırılır.

0 Puan
 • 8 May

  en etkili tedavi düzenli psikolog seansları olacaktır, ilaçlar zarardan başka bişey değil

  0 Puan
  • 8 May

   erkek arkadaşımda ani titremeler oluyordu sorduğumda sebebinin bu olduğunu söyledi. ilaç kullanmıyor ama o da psikolojik destek alıyor

   0 Puan
   • 8 May

    bende panik atak olarak kendini gösteren durumdur. düzenli kullandığım anti depresanlar ile bunu bir nebze baskılayabiliyorum

    0 Puan

    Benzer gönderiler