Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 7 Tem

Yerleşme kanaması (üstüne görme ya da implantasyon) nedir?

Yerleşme kanaması ya da diğer adıyla implantasyon kanaması erken gebelikte ortaya çıkması muhtemel bir kanama türüdür. Yumurta ve spermin birleşerek yumurtanın döllenmesi sonucu embriyonun rahime yerleşmesi sırasında görülür. Halk arasında “üstüne görme” olarak da bilinir.

Yerleşme kanaması nasıl olur?

Yerleşme kanaması, regl döneminden 2 ila 5 gün öncesinde embriyonun rahme yerleşmesi sırasında görülür. Bu süreçte rahim duvarı daha da kalınlaşır. Bunun sonucu normal dönemden farklı olarak bazen hafif pembe, kahverengi ya da siyah renkte bir kanamanın vajinadan dışarı atıldığı görülür. Bu kanama daha az miktarda ve 1 ila 3 gün arasında değişen bir süre zarfı içerisinde aralıklarla görülür. Regl döneminden farklı olarak yerleşme kanaması lekelenme şeklinde gelir ve hatta ped ya da tampon kullanımına bile gerek olmayabilir.

Yerleşme kanaması (üstüne görme ya da implantasyon) nedir?

Yumurtanın döllendikten sonra rahme yerleşmesi, tamamen normal olan ve genellikle herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeyen hafif kanama veya lekelenme ile sonuçlanır. Uzmanlar, döllenmiş yumurtanın rahim astarına yerleşmesiyle birlikte yerleşme kanamasının meydana gelebileceğini ifade ederler. Fakat yerleşme kanaması her hamile kadında görülmez. Araştırmalara göre, hamile kadınların yaklaşık üçte biri bu kanamayı yaşar.

Hafif bir kanama ya da lekelenme görmeniz kesinlikle hamile olduğunuz anlamına da gelmez. Fakat bazı kadınlar hamile kaldıktan hemen sonra hamileliğin erken dönemlerinde yerleşme kanaması yaşayabilirler.

Yerleşme kanaması genellikle hafif ve kısa süreli bir kanamadır. Genellikle, regl döneminizden 2 ila 5 gün önce ya da gebe kaldıktan 6 ila 12 gün sonra ortaya çıkar. Öte yandan hafif kanamalar, regl döneminin başlamasından önce de görülen bir durumdur. Bu sebeple, regl dönemi ile yerleşme kanamasının arasındaki farkı bilmekte fayda var.

Peki kanamanızın ne tür bir kanama olduğunu ya da hamilelikle ilgili olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? İşte bu konuya dair bilgiler, dikkat edilmesi gereken erken gebelik belirtileri ve ne zaman doktora görüneceğinize dair birkaç ipucu…

Yerleşme kanaması ne zaman görülür?

Yerleşme kanaması, genellikle döllenmiş yumurta sperm ile buluşup döllendikten sonra rahim astarına yerleştiği sırada ortaya çıkar. Bazı kadınlar bunu regl dönemleri ile karıştırırlar, çünkü regl dönemi ile benzerlikler gösterir ve periyod başlangıcınızın olduğunu düşündüğünüz bir zaman diliminde ortaya çıkabilir.

Yerleşme kanaması diğer kanamalardan nasıl ayırd edilir?

Kadınların yerleşme kanaması ile regl dönemi arasındaki farkı bilmesi bazen zor olabilir, çünkü semptomlar birbirleriyle benzerlik gösterebilir. Fakat birkaç ipucu ile regl döneminizi yerleşme kanamasından ayırt etmeniz de mümkün.

Dikkat: Yoğun bir kanama veya pıhtılaşma yaşıyorsanız, hemen bir uzmana başvurmalısınız. Bu, erken düşüklerin bir habercisi olabilir.

Yerleşme kanamasında,

 • Kanama iç çamaşırınızda hafif bir lekelenme, idrar sonrası peçeteyle vajinanızı sildiğinizde peçeteye gelen birkaç damla kan şeklinde görülebilir. Yerleşme kanamasında gelen kan genellikle regl döneminde gelen kan kadar yoğun değildir.
 • Kanın vücuttan çıkma süresine bağlı olarak yerleşme kanaması farklı renklerde görülebilir. Daha yeni bir kanama, açık ya da koyu kırmızı renkte görünürken, eski bir kanama ise oksidasyon nedeniyle koyu kahverengi ya da siyah renkte görünebilir. Bunun sebebi, eski kanamalarda kanın vajinadan dışarı atılması için geçen zaman diliminin daha uzun olmasıdır.
 • Genellikle regl gibi günlerce devam eden bir kanama şeklinde değildir ve ped ya da tampon kullanımı gerektirmez.
 • Tipik bir adet kanamasının aksine yerleşme kanamasında rahim krampları ya çok daha hafif görülür ya da hiç görülmez.

Tipik bir adet kanamasında ise,

 • Kanama genellikle beş ila yedi gün arasında sürer.
 • Regl döneminin ilk günlerinde kan rengi daha canlı ve miktarı daha yoğunken, sonlarına doğru kan rengi değişebilir ve miktarı azalır.
 • Normal periyodunuzda kanamadan önce başlayan ve 2 ila 3 gün arasında devam eden şiddetli rahim krampları görülebilir.

Buradaki en önemli mesele kanamanızın rengini, kıvamını ve miktarını not etmiş olmanızdır, çünkü kanamanızın ne tür bir kanama olduğunun teşhis edilebilmesi için doktorunuzun bunları bilmesi gerekebilir.

Yerleşme kanamasının belirtileri

Yerleşme kanaması erken gebelik semptomlarından biri olarak kabul edilir. Yerleşme kanaması bir sonraki regl dönemine yakın zamanda meydana geldiğinden, birçok kadın olası bir hamilelik ya da regl dönemi olup olmadığı konusunda emin olamayabilir.

Yerleşme kanaması belirtileri şunlardır:

 • Hafif kramp (Regl dönemindeki kramplardan daha az şiddetli hissedilir)
 • Ruh halinde değişim
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Alt sırt ağrıları
Dikkat: Bu belirtiler ayrıca PMS (adet öncesi gerginlik sendromu) belirtileri ya da yumurtlama dönemi belirtileri de olabilir. Bu sebeple bu belirtilerin pembe, kahverengi ve siyah lekelenme ile birlikte eş zamanlı olması, kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez.
Yerleşme kanaması (üstüne görme ya da implantasyon) nedir?

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Yerleşme kanamasının rengi ve kıvamı kişiden kişiye göre değişebilir. Regl kanaması ile yerleşme kanaması benzerlik gösterdiğinden, yerleşme kanamasını regl kanamasından ayırt edebilmek için erken hamilelik belirtilerini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Erken hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Kusma
 • Kasılma
 • Kabızlık
 • Şişkinlik
 • Huysuzluk
 • Yeme isteksizliği

Ayrıca, gebe kaldıktan kısa bir süre sonra meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle göğüslerde hassaslaşma ve şişkinlik görülebilir.

Erken hamilelik belirtileri sizin hamile olduğunuzun kesin göstergeleri değildir, bazı kadınlar hamile olmasalar bile tüm bu semptomları görüyor olabilirler. Bazı kadınlar ise hamile olsalar bile bu semptomların hiçbirini görmeyebilirler. Fakat, en güvenilir semptomlardan biri, günü geçmiş bir regl dönemidir. Ancak, regl döngüleriniz düzensizse hamile olup olmadığınız konusunda net bir şey söylemek de mümkün değildir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için bir hamilelik testi yapmanız ve test sonucunuza göre bir doktora başvurmanız daha uygun olacaktır.

Yerleşme kanaması ne kadar sürer?

Uzmanlar, düzenli bir regl döneminin aksine yerleşme kanamasının çok daha kısa sürdüğünü ve genellikle 24 ila 48 saatten fazla sürmediğini dile getiriyor. Bu süre, sperm tarafından döllenmiş yumurtanın rahim astarına yerleşmesi için gerekli olan süredir.

2 Puan

Benzer gönderiler