Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 3 Tem

Sezeryan göbeği nasıl gider?

Arkadaşlar merhaba, doğum yapalı yaklaşık olarak 7 ay oluyor ama bir türlü doğum sonrası göbeğinden kurtulamadım. Sezeryanla doğum yaptığım için göbek daha zor eriyor dediler, doğru mu acaba?

3 Puan
 • 3 Tem

  Ben normal doğumla doğum yaptığım için kendim hakkında bir şey diyemeyeceğim ama en yakın arkadaşım ilk doğumunu normal doğumla yapmıştı doğum sonrasında da evde haftanın birkaç günü pilates DVD’si izleyerek spor yaptı hem kilo verdi hem de kas yaptı vücudu da çabuk toparladı ilk doğumundaki deneyimlerinden dolayı ikinci doğumunu da sezaryanla yaptı doğum sonrasında dikişlerinden dolayı hemen spora başlayamadı bu da zayıflama sürecini biraz erteledi tabii yani bence sezaryenle doğumda dikişlerden dolayı spora başlama sürecinin normal doğuma nazaran biraz daha geç olmasıyla alakalı olabilir ??‍♀️

  1 Puan
  • 3 Tem

   Sezeryan ile doğumun normal doğumdan tek farkı ameliyattan sonra göbeğin zor gitmesi ve biraz sarkması. Onun dışında hiçbir fark yok. Normal doğum yapan bir anne nasıl kilo veriyorsa , sezeryan ile doğum yapan bir anne de aynı yöntemleri kullanarak rahat bir şekilde kilo verebilir. Ben de sezaryen ile 2 kere, başarılı bir şekilde doğum yaptım, her iki gebeligimden sonra da göbek oluştu tabii ki. İlk seferinde tecrübesiz olduğum için ve korktuğum için spor ve diyet yapamadım, hatta bırakın sporu hakaret dahi edemedim, çünkü ilk defa ameliyat olmuştum ve her hareketimde dikişlerim patlayacak gibi hissediyordum. Bundan dolayı da göbeğimi eritmem mümkün olmadı, hatta neredeyse göbeğim büyüdü. 2. Gebeligimden sonra doktorumla konuştum, böyle göbekli kalmak istemediğimi söyledim, o da bana, 1-1.5 ay sonra spora başlayabilirsin dedi, doğumdan 1.5 ay sonra kontrole gittim ve sorun olmadığını spor yapabileceğimi söyledi. Ben de evimde hali hazırda bulunan spor aletleri ile, hafif egzersizler yapmaya başladım. Evimde, bisiklet ve koşu bandı vardı, ek olarak da 1er kiloluk dumbelllar vardı, bu aletleri kullanarak, YouTube üzerinden gördüğüm spor programlarını kendime uyarladım. Biraz da yediğime içtiğime dikkat ettim, hafif besinler tükettim, şekeri ve abur cuburu zaten çok önceden beridir yemiyordum, bu yolla hızlı bir şekilde, sezeryan sonrası oluşan göbeğimi eritmeyi başardım, çok kolay olmadı tabi ama doğumdan 8 ay sonra yani spora başladıktan 6 ay sonra göbek falan kalmadı, hatta neredeyse kaslı bir karın hattına sahip oldum diyebilirim. Siz de doktor kontrolünde spora başlayabilirsiniz. Kesinlikle doktorunuza danışmadan diyet ve spor yapmayın, göbeği eriticem derken, daha büyük sıkıntılara yol açabilirsiniz.

   1 Puan
   • 3 Tem

    Merhaba, aslında sezeryan ile normal doğum arasında çok büyük bir fark yok. İkisinde de anne, aynı şekilde hamilelik dönemi geçirir ve bu dönem boyunca kilo alır. Sezeryan ile yapılan doğum sonrasında göbeğin kalıcı olarak kaldığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor, bu herkesin yanlış bildiği bir durum.. Tıpkı normal doğum sonrasında oluşan göbek gibi sezeryan ile doğum sonrasında da göbek oluşur, ikisi arasında herhangi bir fark yoktur, ikisi de aynı göbektir. Sadece normal doğum sonrasında anne daha hızlı iyileştiği için daha çabuk hareket etmeye ve spor yapmaya başlar, bu da göbeğinin daha hızlı erimesine olanak sağlar. Sezaryen ile doğum sonrasında anneler genellikle hakaret etmeye ve spor yapmaya korkarlar ve çoğu yattığı yerden kalkmaz, iştah da bu dönemde oldukça açık olduğu için, göbek güçlenir. Sezaryen ile doğum sonrasında 1 ay sonra ameliyat yaralarının iyileşmesi halinde spora başlayabilirsiniz, ama spora başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın onaylar ise spora başlayın, sadece göbeğiniz var diye bölgesel karın hareketleri yerine, bütün vücudu çalıştıran hareketleri tercih edin. Bol bol yürüyüş yapın, imkanınız varsa tabiki. Sıkı bir beslenme programı hazırlayın kendinize, ya da bir uzmandan yardım alın. Ama her şeyden önce kafanızdan şunu atın ; sezeryan ile yapılan doğum sonrası oluşan göbek kalıcıdır, bu yanlış bir bilgi. Bunu öğrendiğinize göre artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

    1 Puan
    • 3 Tem

     Ben de sezaryen ile doğum yapmıştım ve benim de göbeğim uzun süre gitmemişti. Üstelik çok kilolu biri değilim ama sadece karın bölgem ve göbeğim şişkin duruyordu, pantolonlarım olmuyordu falan. Bir de işin en kötü yanı sezeryan ile doğum yaptığım için Uzun süre spor yapamadım çünkü korktum, hep dikişlerim patlayacak gibi hissediyordum. Ama hata etmişim doktoruma sorduğumda, normal şartlarda sezeryan ile doğumdan 1-2 ay sonra hafif egzersizlerei istenirse başlanabilecegini söyledi. Ben tabi bunu doğumdan 6 ay sonra öğrendim. Siz de doğum yapalı epey bir vakit geçmiş, 7 ay olmuş. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa, doktorunuzdan onayı aldıktan sonra mutlaka spora başlamanız gerekiyor. 3-5 ay boyunca sıkı spor yapınca inanın bana göbek falan kalmıyor. Ama bu süre zarfında beslenmeye de çok dikkat etmek gerekiyor, olabildiğince hafif yiyecekler ile beslenin, yağlı ve hamur işlerinden uzak durun, daha az kalorili yiyecekler tüketin. Ama benim önerim önce bir doktorunuza gidin muayene olun ardından diyetisyene gidin son olarak da bir spor hocası ile görüşün, spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz ama evde spor yapınca devamlılığı sağlamak zor oluyor. Ben iyi bir diyet ve Spor eşliğinde göbeğimden tamamen kurtuldum, şimdi de spora devam ediyorum kendimi daha güçlü fit hissediyorum.

     1 Puan
     • 4 Tem

      Ben evde pilates yaparak göbek ve bel çevremdeki yağların çoğundan kurtuldum ama bana sezaryen sonrası 7. ayda spora başlamak biraz erken gibi geldi ???‍♀️ Bence bir doktorunuza danışın dikişler açısından bir engel teşkil ediyor mu diye en nihayetinde bir ameliyat geçirmiş sayılıyorsunuz

      0 Puan

      Benzer gönderiler