Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 8 Tem

Ovülasyon testi nedir ve nasıl yapılır?

Ovülasyon / Yumurtlama nedir?

Ovülasyon, diğer adı ile yumurtlama, adet döngüsünün bir parçasıdır ve adet gören her kadında görülür. Döl yatağından çıkarak gelişimini tamamlayan yumurtanın serbest kalmasına yumurtlama denir.
Yumurta, yumurtalıklardan serbest bırakıldığında, en az bir sperm tarafından döllenir ise, döllenen yumurta rahme tutunmaya çalışır. Öte yandan, yumurtalıklardan serbest bırakılan yumurta döllenmez ise bu yumurta vajina yolu ile kanama şeklinde atılır. Yumurtlama döneminin hangi günlere denk geldiğini bilmek, eğer hamile kalmak istiyorsanız, hamile kalmanızı kolaylaştırır ya da eğer hamile kalmayı istemiyorsanız, hamile kalmanızı önlemede size yardımcı olabilir. Ayrıca bazı sağlık sorunlarının erkenden fark etmenize de olanak tanır.

Yumurtlama ne zaman gerçekleşir?

Bir adetin ortalama döngüsü tam olarak 28 gün sürer. Döngü; adet olduğunuz dönemin ilk günü başlar ve diğer döngü başlayana kadar devam eder. Bütün kadınların adet döngüsü aynı değildir, bazı kadınlarda süre daha uzunken bazı kadınlarda ise daha kısadır. 28 günlük oldukça düzenli bir adet döngüsü gören bir kadının ortalama olarak 14. Gün yumurtlar. Adet döneminde kanamalar genel olarak 3-7 gün civarı sürebilir.

Yumurtlama başlamadan önce belirti verir mi?

Yumurtlama günleri yaklaştıkça vajinada akıntılar görülebilir. Akıntılar genellikle oldukça esnek ve beyazdır. Yumurtlamanın neden olduğu diğer belirtiler:
· Vajinadan hafif kan gelebilir ve iç çamaşırında leke olabilir
· Yaklaşan yumurtlama dönemi göğüsleri daha hassas bir hale getirebilir
· Bu dönemde cinsel istek artış gösterebilir
· Yumurtalık ve karın ağrısı olabilir, bazı kadınlarda daha şiddetli ağrılar görülebilir.
Bu yumurtlama belirtileri herkeste görülecek diye bir kural yoktur. Bazı kadınlarda bu belirtiler gözükmeyebilir.

Sadece yumurtlama dönemlerinde mi hamile kalınır?

Elbette hayır. Yumurtlamaya yaklaştığınız dönemlerde ya da yumurtladığınız günde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalmanız mümkün.

En verimli doğurganlık günleri nedir?

Hamile kalmak için en verimli gün yumurtlama dönemi başlamadan kısa bir süre öncesidir. Hamile kalmak için en iyi dönemdir. Bu dönemde yaşanılan ilişkilerde gebelik şansı çok yüksektir.

Ovülasyon testi nasıl yapılır?

Ovülasyon testini hastanede yapacağınız gibi evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hastanede hormonel kan testleri ve ultrason ile test yapılabilirken, evde çok daha basit yollarla test yapabilmek mümkün durumda.
· Vücut ısısı testi; Yumurtlama zamanlarında vücut ısınız normalin biraz üzerinde olabilir. Her sabah uyandığınızda bir termometre yardımı ile vücut ısınızı ölçüp, not alın. Eğer 2-3 gün boyunca normalin 1 derece kadar üzerinde bir vücut sıcaklığına sahip olursanız, yumurtlama dönemi doğrulanabilir. Basit bir yöntem olsa da kesin sonuç vermez, sadece fikir verir.

· Ovülasyon test kiti: Bu basit Ovülasyon test kitleri, idrarda bulunan Luteinizan (Lh) hormonunda artış varsa bunu saptar. Bu hormonun ani ve oldukça hızlı bir şekilde artış göstermesi, yumurtlama döneminden 24-36 saat öncesinde gerçekleşir. Ovülasyon test kitleri eczanelerde ve internette satılmaktadır. Bu tarz Ovülasyon test kitleri sabahları yapılmamalıdır, yani ilk idrarınızla test yapmak yanıltıcı sonuçlar verebilir. Test yapılmadan en az 2-3 saat önce su içmeyi bırakmış olmak gerekiyor. Piyasada birden çok Ovülasyon testi bulunduğu için, aldığınız ürünün kullanım talimatlarını inceleyip uygulamak daha doğru olacaktır.

Hangi yöntem en iyi sonucu verir?

Ovülasyon testlerinden hangisinin daha verimli olduğunu söylemek çok zor. Her kadında farklılık gösterebilir. Her zaman için doktora danışmakta fayda var.

2 Puan

Benzer gönderiler