Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 5 Tem

Normal doğum nedir? Kaçıncı haftada başlar?

3 Puan
 • 5 Tem

  Normal / vajinal doğum nedir?

  Normal / vajinal doğum, herhangi bir tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal bir doğum sürecidir. Yani diğer bir deyişle normal doğum, bir bebeğin herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın vajina yoluyla tamamen doğal bir şekilde dünyaya gelmesidir. Günümüzde, normal doğum sırasında ağrıyı azaltmak ve doğum sürecini hızlandırmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra ilaç vb. gibi herhangi bir tıbbi müdahale almamayı da doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Normal / vajinal doğum esnasında esas odak noktası annenin bebeği nasıl doğuracağı ve annenin hangi pozisyonda rahat edeceğidir. Anne hiçbir müdahale olmaksızın doktor ve hemşire gözetiminde tüm doğum sürecine öncülük edebilir. Normal doğum esnasında doktor ve hemşireler, her türlü acil müdahale gerekebilecek durumlar için doğumhanede anneyi gözetim altında tutarlar.

  Normal vajinal doğum aşamaları nelerdir?

  Normal doğum sırasında üç önemli evre bulunur:
  Birinci Evre: Açılma (Dilatasyon)
  İkinci Evre: Bebeğin İtimi ve Doğumu
  Üçüncü Evre: Plasenta (Bebeğin eşi/ Döl eşi) Çıkışı

  Birinci evre düzenli olarak ilk kasılmaların görülmesinden tam açılmaya (diğer adıyla dilatasyona) kadar olan süredir. İkinci evre tam açılmadan (tam dilatasyon) bebeğin çıkışına kadar olan süredir. Üçüncü evre de bebeğin eşi olan plasentanın çıktığı ve doğumun tamamlandığı süredir.

  1. Açılma / Dilatasyon
   Bu evre, normal doğum sürecinin başladığı ve doğum sancılarının girdiği evredir. Normal doğumun en uzun süren evresidir. Bebeğin doğumunun gerçekleşmesi için serviksin (rahim boynu) yumuşak olması, yumuşaması ve kasılması gerekir. Bu ilk evre, ilk kez doğum yapan bir kadın için 13 saate kadar sürebilirken, ikinci ya da üçüncü kez doğum yapan bir kadın için yedi ila sekiz saat kadar sürebilir. Bu aşamada serviksin genişlemesine yardımcı olan kasılmalar meydana gelir. Annenin bu aşamada kendini yormaması ve kendini diğer aşamalara hazırlaması gerekir. Gerekirse ılık bir duş alabilir, yavaş yavaş yürüyebilir, pozisyon değiştirilebilir ya da doğum eğitimlerinde verilen rahatlatıcı nefes egzersizlerini uygulayabilir. Bu ilk aşamanın üç alt aşaması vardır:

  1.1. Erken Doğum: Hamile annenin serviksi yaklaşık 4 santimetreye kadar açılır. Erken doğum sancılarının büyük bir kısmı genellikle evde geçirilir. Bu aşamada, bekleyen anne normal aktivitelerini gerçekleştirmeye, sık sık rahatlamaya ve nefes egzersizleri yapmaya, bol miktarda su içmeye, kasılmaları takip ederken az miktarda yemek yemeye devam edebilir. Zamanla kasılmalar güçlenir ve anne daha sık ve daha güçlü kasılmalar yaşar ve bu kasılmalar sırasında anne konuşma yetisini kaybederse aktif doğum sancısı aşamasına geçtiği söylenebilir.

  1.2. Aktif Doğum Sancısı: Bu evrede, bekleyen annenin serviksi 4 ila 7 santimetre arasında açılabilir. Bu, annenin hastaneye götürülmesi gerektiği evredir. Kasılmalar her 3 ila 4 dakikada bir meydana gelir ve her biri yaklaşık 1 dakika kadar sürer. Bu kasılmalar serviksin daha hızlı açıldığını gösterir (saatte yaklaşık 1 santimetre kadar). Doğum sancıları ilerledikçe, bebek başıyla rahim ağzına baskı uygular ve annenin suyu gelebilir ve hatta fışkırabilir. Suyu geldiğinde, kasılmalar hızlanır. Bu aşamada bekleyen anne sakin olmalı ve rahatlamalıdır. Pozisyonlarını değiştirebilir, hafif masajlar ya da sıcak ve soğuk kompresler yapabilir, yavaş yavaş yürüyebilir ya da oturabilir. Kasılmalar arasında rahatlamak çok önemlidir, çünkü bu serviksin genişlemesine yardımcı olur ve doğumun diğer evreleri için enerjinizi boşa harcamanızı engeller. Hamile anne rahatlayacaksa ve sancılarını hafifletecekse dikkatli bir şekilde duş bile girebilir.

  1.3. İkinci Evreye Geçiş: Bu aşamada serviks 7 ila 10 cm arasında açılır. Serviks sonuna kadar genişlediğinden, bu, çoğu kadın için doğum sancılarının en acı verici olanı ve en stresli anları olabilir. Kasılmalar her iki ila üç dakikada bir meydana gelir ve 1 ila 1 buçuk dakikaya kadar sürer. Bu evrede anne, bebeği dışarı itmek / doğurmak için güçlü bir dürtü hisseder, çünkü bebeğin kafası yavaşça vajinal açıklığa doğru ilerledikçe rektal bölgedeki basıncı hisseder. Hamile anne yorgunluk, mide bulantısı, dönüşümlü olarak ateşinin çıktığını ya da üşüdüğünü hissedebilir. Sakin olmak ve rahat bir şekilde nefes almak bu evrede oldukça önemlidir.

  1. Bebeğin İtimi ve Doğumu

   Serviks (rahim boynu) tamamen genişlediğinde doğum sancısının ikinci evresi başlar. Bu evredeki kasılmalar daha güçlü bir şekilde hissedilir. Sık sık hissedilen kasılmalar bebeği ilk önce doğum kanalından aşağı itmeye yardımcı olur. Doktor ya da hemşire bu evrede doğum yapan kadından her kasılma sırasında bebeği itmesi için ıkınmasını isteyebilir. Bu evrede anne, karın bölgesinde yoğun bir baskı hissedebilir. Aşırı yorgunluk ve mide bulantısı da bu evrede görülebilir. Bebeğin başı vajinal açıklıktan dışarı çıkarken anne vajina ve çevresindeki pelvik bölgesinde yoğun ağrı hissedebilir. Bu evrede doktor, bir epizyotomi yapmaya karar verebilir, yani vajinal açıklığı genişletmek için vajina ve rektum arasındaki alanda bir kesi yapabilir. Böylece bebeğin vajinadan sorunsuz bir şekilde dışarı çıkması sağlanır. Bebeğin sırasıyla öncelikle başının ve sonrasında vücudunun annenin vajinasından dışarıya çıkması için anneden ıkınarak bebeği dışarı itmesi istenir.

  2. Plasenta Çıkışı

  Bebeğin doğumundan sonra, kasılmalar plasentanın dışarı itilmesi için devam eder. Bu, bebeğin eşinin dışarı çıkma evresi olarak da bilinir. Plasentanın doğumu, bebek doğduktan birkaç dakika ila yarım saat arasında değişebilir. Bir yöntem olarak, bir doktor ya da hemşire plasentanın dışarı çıkması için annenin karnına hafifçe masaj yapabilir.

  Çoğu bebek doğumdan hemen sonra birkaç dakika emzirmeye hazırken, bazı bebekler için bu durum biraz daha uzun sürebilir. Sağlık görevlileri genellikle annenin emzirmeye istekli olması şartıyla doğumdan sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde annenin bebeğini emzirmesine yardımcı olur. Ayrıca doğumdan hemen sonra doktor ve hemşireler annenin kanamasını azaltacak müdahalelerde bulunur.

  Normal doğum kaçıncı haftada başlar?

  Normal doğum, hamileliğin 38 ila 40. haftaları arasında gerçekleşir. 37. hafta öncesinde gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılırken, 42. hafta ve sonrasında gerçekleşen doğumlar ise geç doğum olarak adlandırılır.

  1 Puan

  Benzer gönderiler