Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 7 Tem

Doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur?

2 Puan
 • 7 Tem

  Hamilelik sırasında hormonlarda önemli ölçüde değişimler gözlemlenir. İlk yükselen hormonlardan biri “insan koryonik gonadotropin” ya da diğer adıyla hCG hormonudur. Bu hormon, hamilelik testi yapıldığında test edilen hormondur ve bu hormonun yüksek seviyede çıkması hamileliğin bir göstergesidir. Bu hormonun yanı sıra, hamilelik sırasında östrojen, progesteron, oksitosin ve prolaktin hormonlarının seviyeleri de yükselir. Kan miktarınızda da bir artış gözlemlenir ve doğum yapacağınız güne oranla normalden yaklaşık olarak %50 daha fazla bir miktara ulaşır. Doğum yaptığınız günden itibaren östrojen ve progesteron hormonları da dahil olmak üzere hormon seviyelerinde düşüş gözlemlenir, hatta neredeyse doğum sonrasındaki ilk gün içerisinde normal seviyelere döner. Fakat bu prolaktin hormonu için geçerli değildir, çünkü halk arasında süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu bebekleri emzirmek için süt salgılama görevi üstlenmektedir. Bu sebeple emzirdiğiniz dönem boyunca prolaktin hormonunun seviyesi normal günlere oranla yüksek olacaktır. Kan miktarı da diğer hormonlara oranla birkaç hafta içerisinde normal seviyelere döner.

  Hamilelik sonrasında saçlar yenilenme dönemine girer. Bu durum geçici saç dökülmesine yol açar. Hamilelik dönemi sonrasında dökülen saçlar zaman içerisinde yeniden çıkacaktır. Kalıcı saç kaybına neden olan bir durum değildir. Hamilelik dönemi sonrasında yaşanan stres, uykusuzluk ve düzensiz beslenme gibi etmenler sizi ve saçlarınızın yenilenmesini olumsuz yönde etkiler ve bu da saçlarınızın eski haline kavuşmasını geciktirir. Bu süreç içerisinde yapmanız gereken bir doktora başvurmak ve kan değerlerinizi kontrol ettirmektir. Bu, hem sağlığınız hem de saçlarınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Bununla birlikte, saçlarınızı yıkamanız, yağdan ve kepekten arındırmanız da saç sağlığınız için önemlidir.

  Hamilelik döneminde yaşanan hormon seviyelerindeki değişiklikler saçları nasıl etkiler?

  Hormonların her şeyde olduğu gibi saçlar üzerinde de etkisi büyüktür. Hamilelik döneminde yükselen östrojen hormonu saçların dökülmesine engel olmakla birlikte saçları daha parlak ve canlı bir hale getirir. Fakat doğum sonrasında bu hormonun normal seviyelere düşmesi sebebiyle de saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu durum tamamiyle hormon seviyelerinin değişiminden kaynaklanır. Normalde saçlar gün içerisinde az miktarda dökülürken hamilelik döneminde östrojen hormonunun artması sebebiyle saç dökülmesi azalır. Artan kan miktarı ve dolaşım ile birlikte saçlar normalden daha az seviyede dökülür.

  Doğum sonrası saç dökülmesi, doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde azalır, bu durum bazen yaklaşık olarak bir yıl kadar sürebilir. Genellikle, doğumdan sonraki saç dökülmesi yaklaşık olarak 6 ay sürer bu nedenle, bebeğiniz dünyaya geleli birkaç ay olduysa ve hala saçlarınız dökülüyorsa endişelenmenize gerek yok. Fakat saç dökülmeniz anormal bir şekilde seyrediyorsa bir uzmana başvurmanızda fayda var!

  Doğum sonrası saç dökülmesi ve incelmesi normaldir. Doğum sonrası saç dökülmesini önlemek ya da yavaşlatmak için kullanılan net bir tedavi yöntemi yoktur, fakat saç dökülmeniz sizi rahatsız ediyor ve saçlarınızın daha dolgun ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız birkaç öneriye göz atmanızda fayda var.

  1. Saçlarınıza Isı Uygulamayın!

  Saçlara ısı uygulamak, saçların yıpranmasına sebep olur. Saçları bir kurutma makinesi, saç düzleştiricisi ya da saç maşası ile ısıtmak, saçların dökülmesine, kırılarak kopmasına, kurumasına, matlaşmasına ve daha ince görünmesine neden olabilir. Saçlarınıza ısı veren bir alet ile şekil vermekten kaçının. Yaz aylarında saçlarınızın doğal yollarla kurumasını bekleyin. Kış aylarında ise sinüzit, migren, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak amacıyla çok sıcak olmayan bir kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz.

  Saçları sert bir şekilde taramak saçların daha fazla dökülmesine neden olabilir, bu nedenle saçlarınızı tararken nazik olun ve günde bir kereden fazla taramayın. Saçları tararken dikkat edilmesi gerekenleri birkaç maddede sıralayabiliriz:

  • Saçlarınızı ve saç derinizi temiz tutun.
  • Kepek ve kaşıntı gibi saç problemleriniz varsa şampuan seçiminizi problemlerinize yönelik yapın.
  • Saçlarınızı gün içerisinde sık sık taramayın.
  • Sık dişli taraklar yerine geniş dişli tarakları tercih edin.
  • Saçlarınızı taramaya köklerden başlayın ve saçlarınızı tararken nazik davranın.
  • Saçlarınızı ıslakken taramayın. Bu, daha fazla saç dökülmelerine sebep olur.
  • Saç dökülmesini önleyen bir ürün kullanın. Fakat bu ürünün kimyasal olmamasına, doğal ve bitkisel olmasına özen gösterin.
  • Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzayabilmesi için saç ve saç derinizle uyumlu doğal saç bakım yağlarından faydalanın. Doğal saç bakım ürünlerini doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Bitkisel yağları aktarlarda ve doğal saç bakım ürünlerini de eczanelerde bulabilirsiniz. Saçlarınız kalın, kıvırcık veya dolaşmaya eğilimli ise, taramadan önce saç tellerini yumuşatmaya yardımcı olmak için bitkisel bir saç yumuşatıcı ürün veya dolaşma önleyici sprey kullanmanız saçlarınızın sağlığı için önemlidir. Saç diplerine sürülmesi önerilen ürünlerin dışında bu tür ürünlerin saç köklerine zarar vereceğinden saç diplerine sürülmesi önerilmez.

  1. Sağlıklı Beslenin!

  İyi ve dengeli beslenmek de saç sağlığınız için önemli adımlardan biridir. Diyetinize çeşitli meyve, sebze ve sağlıklı proteinleri dahil etmeniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almanız, saç sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Saçlarınızın tekrardan eski sağlığına kavuşması, canlı ve parlak görünmesi için protein açısından zengin kırmızı et, balık, yumurta, peynir, yoğurt, demir ve C vitamini açısından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzeleri, beta karoten açısından zengin tatlı patates ve havuç, D vitamini açısından zengin yumurta ve son olarak omega 3 ve magnezyum açısından zengin olan balıkları tüketmeniz önerilir. Ayrıca saç sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan bir diğer etmen de Güneş’tir. Güneş, vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamininin bir kısmını karşılar, bu nedenle gün içerisinde uzmanların uygun gördüğü miktarda ve saatlerde Güneş’ten D vitamini almak da faydalı olacaktır.

  1. Vitaminlerinizi Alın

  Doktorunuzun vücudunuzda eksik gördüğü vitaminlere göre yazdığı vitaminlerinizi kullanmayı ihmal etmeyin. Vücuttaki vitamin eksiklikleri de saç dökülmesine neden olan etmenlerdendir. Fakat vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri ve bu vitaminlerin miktarını doktorunuza danışmalısınız!

  Bebeğiniz 1 yaşına ulaşmasına rağmen hala saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz?

  Çoğu durumda, doğum sonrası saç dökülmesi tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey değildir. Fakat bebeğiniz 1 yaşına girdi ve hala saç fırçanızda günlük dökülen saç miktarından fazla saç görüyorsanız bir dermatoloğa görünmenizde fayda var!

  2 Puan

  Benzer gönderiler