Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 22 Tem

Çocuklarla yapılabilecek 10 hafta sonu etkinliği

Hafta sonlarında çocuğunuzla farklı şeyler yapmak istiyorsanız, işte sizin için derlediğim on hafta sonu etkinliği önerisi!

1) Doğa yürüyüşüne çıkın

Pandemi döneminde çocuklarla yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri doğa yürüyüşüne çıkmaktır. Çocuklar, diğer tüm sporlar gibi doğa yürüyüşü (trekking) ile de erken yaşlarda tanışmalıdır. Çocuklarınızla güzel bir hafta sonu geçirmek için doğa yürüyüşüne çıkabilir ve onunla doğada oyunlar oynayabilirsiniz. Doğa yürüyüşünü olabildiğince eğlenceli kılmak adına onun seçebileceği türden aktivitelere yönelmekte fayda var. Örneğin; doğa yürüyüşü sırasında çocuğunuzdan size üç farklı renkte çiçek göstermesini isteyebilirsiniz ya da bazı ormanlarda bulunan at çiftliklerine gidip çocuğunuzu ata bildirebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü

Çocuklar yorulduktan sonra çevreye karşı olan ilgileri azalır ve içinde bulundukları mekandan keyif almamaya başlarlar. Bu sebeple, doğa yürüyüşünü çok uzun tutmamalı ya da yürüyüş aralarında çantanızda getirdiğiniz piknik örtüsü üzerinde yanınızda getirdiğiniz sağlıklı besinler ile piknik yapabilirsiniz.

2) Bir hayvan barınağını ziyaret edin

Hayvan barınaklarını ziyaret etmek çocuğunuzun içindeki merhamet duygusunu ortaya çıkaracak ve hayvanlara olan sevgisini artıracaktır. Barınak ziyareti öncesi bir petshopa uğrayabilir ve sevimli dostlarımız için yaş mama, kuru mama ve oyuncaklar alabilirsiniz. Hayvan barınaklarına götürdüğünüz maddi ve manevi her şey barınakta yaşayan dostlarımızı mutlu edeceği gibi sizi de mutlu edecektir. Eğer evinizi bir hayvan dostumuza açmak niyetindeyseniz, satın almak yerine barınaklardan sahiplenmenizi tavsiye ederim.

Hayvan barınağı ziyareti

3) İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edin

Çocukların en sevdiği şeylerden biri de oyuncaklardır. İstanbul Oyuncak Müzesi, yazar ve şair olan Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuştur. İstanbul Oyuncak Müzesi, insanlık tarihine oyuncaklarla yolculuk yaparken yalnızca çocukların değil, çocuklarla birlikte gelen ebeveynlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Müze, İstanbul ilinin Kadıköy ilçesinde bulunuyor. Müzeye toplu taşıma ile ulaşmak için 17 (Kadıköy - Pendik), 17L (Küçükyalı Lojmanları - Kadıköy) ve 19M (Ataşehir – Kadıköy) hat numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İstanbul Oyuncak Müzesi için tam bilet 18 TL ve indirimli bilet 12 TL’dir.

4) Devasa akvaryumları ziyaret edin

Su altı merakınız var ise çocuğunuz ile birlikte İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlerde bulunan devasa boyutlardaki akvaryumları ziyaret ederek su altında yaşayan pek çok canlıyı keşfedebilirsiniz. Eğer İstanbul’daysanız ya da İstanbul’u ziyaret edecekseniz çocuğunuz ile İstanbul Akvaryum’u keşfetmenizi tavsiye ederim. İstanbul Akvaryum’da 17 bin deniz canlısı türü yaşadığı biliniyor. Devasa akvaryum; Karadeniz, Pasifik, Yağmur Ormanları ve Kutuplar gibi pek çok temaya sahip…

5) Tiyatroya gidin

Tiyatro, kültürel anlamda bireyi geliştiren en önemli faaliyetlerden biridir. Ülkemizde devlet ve özel tiyatrolar bünyesinde çocuklara yönelik eğitici ve öğretici pek çok tiyatro oyunları sahneleniyor. Gerek devlet bünyesinde gerekse özel tiyatrolar bünyesinde çıkan oyunları araştırıp hiç düşünmeden bir çocuğunuza bir de kendinize bilet almanızı tavsiye ederim. Tiyatro çıkışında gününüzü güzel bir yemekle de taçlandırabilirsiniz.

Tiyatro

6) Bisiklete binin

Bulunduğunuz ilde bulunan bisiklet parkurlarında bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Dilerseniz kendi bisikletinizi kullanabilir, dilerseniz belediyeye ait bisikletleri kiralayabilirsiniz.

7) Ahşap boyayın

Hobi marketlerden minyatür boyutlarda masa, sandalye ve kutu gibi boyanabilir ahşap ürünler ve ahşap boyaları satın alın. Sizin rehberliğiniz ve gözetiminizde ahşapları boyayın, kuruduktan sonra odasının bir köşesine bırakın. Bu tür aktiviteler çoçuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılık duygusunu geliştirir, ve odağının artmasına yardımcı olur.

Ahşap Boyama

8) Çiçek ekin

Botanik bahçeleri ziyaret edip birkaç adet saksı, toprak ve ev ortamında yetişen bitkilerden satın alın. Evinize geldiğinizde yere bir örtü serin ve aldığınız bitkileri çocuğunuz ile birlikte ekin ve bitkinize can suyunu verin. Ektiğiniz bitkileri su ihtiyacına göre sulamanız gerektiğini öğretin. Bu, çocuğunuzun sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Dilerseniz saksınıza renkli bir rüzgar gülü de takabilirsiniz. Öte yandan TEMA Vakfı’nın çocuklara yönelik fidan ekme etkinliklerini takip edebilir ve bu etkinliklere çocuğunuz ile birlikte katılabilirsiniz.

9) Kutu oyunları oynayın

Hafta sonunu dışarıda değil de evde geçirmek istiyorsanız Monopoly, UNO, Süper Doktor, Tabu gibi kutu oyunları oynayabilirsiniz. Bu sayede çocukları telefon, tablet ve bilgisayarlardan uzak tutmuş olacak ve birlikte ailecek güzel bir vakit geçirmiş olacaksınız.

Kutu Oyunları

10) Kendi tişörtünüzü kendiniz renklendirin

Tişört boyama etkinliği çocukların hayal güçlerinin gelişimine ve yaratıcı düşünmelerine katkı sağlayan etkinliklerden biridir. Bunun için piyasada boyayabilir tişörtler satılıyor. Bu tişörtler genellikle beyaz renkte ve kendiliğinden desenli oluyor. Kendiliğinden desenli tişörtlerde şekillerin sınırları olduğundan boyama işlemi hem kolay oluyor hem de tişört boyandıktan sonra daha güzel gözüküyor. Çocuğunuzun kendi boyadığı tişörtleri bir marka gibi üstünde taşıması, benlik duygusunun gelişimine katkı sağlayacaktır. Bir hafta sonu etkinliği olarak boyanabilir tişörtlerden sipariş verebilir ve çocuğunuzla güzel ve verimli bir vakit geçirebilirsiniz.

BONUS:

Kamp Yapın

Çocukları erken yaşlarda doğa ile tanıştırmak ve doğayı keşfetmelerini sağlamak çevreye karşı duyarlı bireyler olmalarına olanak sağlar. Doğa, bireyler üzerinde ve özellikle çocuklarda büyük bir merak duygusu uyandırır ve bu merak duygusu ile birlikte keşif yapma ve öğrenme isteği doğar. Çocuğunuz ile birlikte kamp yapabilir ve güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Aile ile birlikte yapılacak kamplar için güvenliği ve pek çok imkanı olan campingleri tercih etmeniz hem sizin hem de çocuğunuzun keyifli bir kamp geçirmesi açısından daha iyi olacaktır. Bazı campinglerde WC, duş, çamaşırhane, restoran ve hatta çadır içinde yatak bile bulunmaktadır. Size uygun doğa ile iç içe bir camping araştırıp bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda birçok ücretli ve ücretsiz kamp alanlarından ve sunduğu imkanlardan bahsetmiştik, dilerseniz bu yazılarımızı inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2 Puan

Benzer gönderiler