Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 8 Tem

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Anne karnında oldukça karanlık bir ortamda gelişimini tamamlayan bebekler, doğum gerçekleştikten hemen sonra, ilk kez görmeye başlarlar. Karanlık bir dünyadan gelen bebekler, aydınlık dünyaya alışması biraz zaman alır. Bundan dolayı yeni doğan bebekler genellikle ilk zamanlarda gözlerini açmazlar. Başlangıçta gözlerini açabilen bebek sayısı epey azdır. Karanlığa alışık olan bebekler, çok ışıklı ortamlarda gözlerini açmak istemezler, eğer bebeğinizin bir an önce gözlerini açmasını istiyorsanız, daha loş bir ortamda bekleyebilirsiniz. Yeni doğan bebekler, elbette bizler gibi net bir görüşe sahip değiller. Bebeklerin geceyi-gündüzü ayırt etmesi ve ışıklı bir dünyaya alışması aşağı yukarı 30 gün sürmektedir. Yeni doğan bebekler ilk 1-2 boyunca net olarak göremezler, bulanık bir görüşe sahip olurlar. En fazla 50 cm ötesini görebilirler ama annelerini seçebilirler.

Bebekler doğumdan hemen sonra nasıl görür?

Bebeklerin gece-gündüz ayrımını ayırt edebilmeleri 30 gün kadar sürüyor demiştik, bu sebepten dolayı, bu yeni dünyaya uyum sağlayamadıkları için uyku düzenleri bozuk olabilir. Yetişkin insanların beyni; gece-gündüz ayrımını çok kolay bir şekilde gerçekleştirir. Yeni doğan bebeklerin beyinleri ve gözleri henüz bu kadar gelişmediği için gece-gündüz ayrımı yapamazlar ve bundan dolayı da geceleri sıklıkla uyanabilirler. Ama zamanla beyin ve göz arasında ki etkileşim geliştikçe bu sorun ortadan kalkacaktır ve bebeğiniz uykusu daha düzenli bir hale gelecektir. Yeni doğan bebekler ilk zamanlarda sadece ışığa tepki verirler, 2. aydan itibaren göz teması kurmaya başlayabilirler, bu süre bazen 3 ayda olabilir. İlk aylarda sadece 50-60 cm uzaklıkta bulunan cisimleri ve insanları görebilirler. İlk zamanlarda bebekler görse de bu görüş yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça bulanık bir görüştür, hareketlerinizi fark edebilir ama karartı şeklinde bir görüş olması muhtemeldir. Sadece annesini seçebilir, bu da çoğunlukla duygusal bağ ile alakalıdır.

Bebekler neden yetişkin insanlar kadar iyi göremezler?

Yeni doğan bebeklerin beyinleri ve merkezi sinir sistemleri, yetişkin insanlara göre oldukça zayıftır. Zaten bu sebepten ötürü yeni doğan bebekler kendi başlarına hiçbir işi yapamazlar, tamamen annelerine muhtaçtırlar. Beynin ve sinir sistemlerinin gelişmesi bir süreçtir, zamanla beyin ve sinir sistemi gelişen bebekler, konuşmayı ve yürümeyi öğrenirler ve daha iyi görmeye başlarlar. 3 yaşına gelen bir bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi %80 oranında tamamlanır. İnsan türü dışında birçok canlıda görmek, yiyecek bulmak ve yırtıcılardan korunmak için hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden insan türü dışında birçok canlının evrimi bu şekilde gelişmiştir. Ama insan yavrusunda böyle bir evrime gerek kalmamış çünkü yeni doğan bir bebek sadece annesine ihtiyaç duyar, onu olası bütün tehlikelerden annesi zaten korur. Böyle düşününce yeni doğan bir bebeğin bir tek annesini görmesi onlar için yeterli.

Görme gelişimi ne zaman tamamlanır?

Yeni doğan bebekler ilk etapta sadece 50 cm ötesini görebilirler, zaman geçtikçe hareket kabiliyetleri ile birlikte görme yetenekleri de gelişim gösterir. Yeni doğmuş bir bebek ilk etapta sadece çok yakın çevresinde bulunan cisimleri görebilir zamanla gelişen görme yetenekleri sayesinde daha uzaktaki cisimleri fark edip başlarını cismin olduğu yere doğru çevirebilirler. Biraz daha zaman geçtikçe özellikle 6 aydan sonra hareket eden nesneleri fark edip onları takip etmeye başlarlar. 5-6 yaşına gelen bir çocuk, yetişkin bir insan kadar iyi görebilir ama gelişim tamamlanmaz. Görme duyusunun gelişimi 8-9 yaşına kadar az da olsa devam eder.
Görme duyusu kendi kendine mi gelişir?
Bebeklerin görme yetenekleri durduk yere kendi kendine gelişemez. Görme yeteneklerini geliştiren şey uyarılardır. Karanlık bir dünyada gelişen bebeklerin görme yetenekleri yavaş yavaş gelişir. Bebeklerin, görme yeteneklerinin gelişim gösterebilmesi için; daha canlı ve ışık saçan, hareket eden ve değişik şekillerde bulunan nesnelere bakması gerekir. Bu nesneler beyni uyarır ve gelişimi destekler.

Bebeklerin görme zamanları

Bütün bebeklerin görme yeteneklerinin gelişim süreci aynı hızda değildir. Kimi bebek daha hızlı görme yeteneklerini geliştirirken kimi bebekte bu daha yavaş olabilir. Bu tamamen normaldir.
0-2 ay: Yeni doğan bebekler bu süre zarfında sadece 50cm ötesini görebilirler. Dünyaya alışmaya çalıştıkları dönemdir. Bu dönemde bebekler, ışıklı, parlak ve büyük nesneleri fark edebilirler. Henüz göz teması kuramaz ama annesini tanıyabilir. Genel olarak bu dönemde oldukça bulanık görür. İlk 2 ay görüş yetenekleri sadece %5 civarındadır

2-3 ay: Bu dönemde bebekler yavaş yavaş göz teması kurmaya başlayabilirler. Dikey ve yatak olarak yavaşça hareket eden ve parlak, renkli ve ışık saçan nesneleri fark edip, takip edebilirler.

3-6 ay: Bebekler bu dönemde dünyaya neredeyse tamamen adapte olmuş olurlar ve göz temasını net olarak kurabilirler. Gördükleri renk sayısı artar. Daha büyük ve parlak nesneleri algıladıkları gibi başlarını o nesnelere doğru çevirip onları takip edeler ve o nesneleri tutmak isteyebilirler.

6-10 ay: Bu dönemde görüş mesafesi iyice artar ve yaklaşık olarak 3 metre ötesini görmeye başlarlar. 3 metre uzaklıkta bulunan ufak bir nesneyi görebilirler. Bu dönemde görsel hafıza da gelişmeye başlar. Bebekler gördükleri nesneleri tanımaya başlarlar. Görme yetenekleri %10 civarına ulaşır.

10-18 ay: Bu dönemde görüş yetenekleri iyiden iyiye gelişim gösterir ve artık nesnelerden ziyade insanları da tanımaya başlar. 6 metre mesafedeki ufak nesneleri görebilirler ve görsel hafızaları daha da gelişir.

18 ay: Görsel hafıza oldukça gelişir. Nesnelerdeki ayrıntıları fark eder ve birçok nesneyi tanıyabilir. İnsanları daha net tanıyabilirler.

24 ay: Bu dönemde artık görme yetenekleri belirgin derecede gelişmiştir ve en ufak ayrıntıları bile fark edip görebilirler, benzerlikleri ve farklılıkları algılayabilirler.

3 yaş: 3 yaşına gelen bir çocuk artık görme gelişimini %80 oranında tamamlamıştır ve neredeyse bir yetişkin gibi görebilir.

2 Puan

Benzer gönderiler