Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 5 Tem

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalıdır?

Bebeğinizin her geçen gün gelişen bir bağışıklık sistemi vardır; yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi çok güçlü değildir, enfeksiyonları ve hastalıkları neredeyse her yerden yakalayabilirler. Bu nedenle çocuğunuzun sağlıklı kalmasına nasıl yardımcı olacağınıza dikkat etmelisiniz. Minik bebeklerinizin maruz kalabileceği, genellikle gözden kaçan mikrop yuvalarından biri kıyafetleridir. Minik bebeklerin kıyafetlerini çamaşır makinesinde yıkamak yeterli değildir, çünkü henüz zayıf ve gelişmemiş bağışıklık sistemleri bakterilerden kolay etkilenebilir. Bebek kıyafetlerini sadece çamaşır makinesinde yıkayarak olası bakteri ve mikroplardan kurtulamazsınız.

Bebeğinizin giysilerini temizlemeye ve dezenfekte etmeye yönelik ilk adım, bebeğinizin yeni aldığınız giysilerini ilk kez yıkamanın ne kadar önemli olduğunu anlamaktır. Bebeğinize yeni aldığınız kıyafetlerini ilk kez yıkamak hazırlık gerektirir. Bebeğinizin, yeni giysilerini giymeden önce mutlaka yıkamanız gerektiğini mutlaka bilmelisiniz, bu çok önemlidir. Bunun nedeni, giysilerin siz satın almadan önce birçok zararlı bakteriye maruz kalmasıdır. Bebeğinizin giysilerini yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler :

 • Yıkama talimatları için marka etiketine bakın. Bu, bebeğinizin giysilerini nasıl yıkamanız gerektiği konusunda bilgi verecektir. Mutlaka etikette yazan talimatlara uyun.
 • Kullanılan deterjan türü konusunda dikkatli olun. Eğer bulabilirseniz, bebekler için özel olarak üretilmiş kimyasal olmayan çamaşır sabunu kullanın. Minik bebeklerimizin tenleri oldukça hassastır, bu yüzden ağır kimyasallar içeren deterjanları kullanmaktan çekinelim.
 • Bebeğinizin giysilerini, yıkamadan önce suya batırın. Eğer giysilerin malzemeleri izin verirse, sıcak suya atıp bekletmek bir çok virüs ve bakteriyi öldürecektir.
 • Bebeğinizin kıyafetlerini ayrı yıkayın. Bu şekilde, diğer kıyafetlerden gelen bakteriler bebeğin kıyafetlerine geçmez.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra mutlaka sonra ılık suya daldırın. Bu, deterjan kalıntıları ve diğer alerjenik bakterilerin öldürülmesini sağlar.
 • Güneşte veya sıcakta kurutun. Güneş ışığı doğal bir dezenfektan görevi görür. Mümkünse bebeğinizin kıyafetlerini doğal güneş ışığında kurutun, harici kurutma makinası kullanmaktan kaçının.

Bebeğinizin Giysilerini Elde Nasıl Yıkarsınız?

Bebeğinizin çamaşırlarını çamaşır makinesinde yıkamak yerine elle yıkamanız önemle tavsiye edilir. Bazı uzmanlara göre, hassas bebek giysilerini çamaşır makinesinde yıkamak, giysilerin yapısını bozabiliyor ve minik bebeklerimize zarar verebiliyor. İşte bundan dolayı bazı uzmanlar bebek giysilerinin elde yıkanması gerektiğini söylüyor. Bebeklerinizin giysilerini elde yıkamak için bir kaç ipucu;

 1. Ellerinizi dezenfekte edin ve temizleyin
  Öncelikle şunu unutmamak gerekiyor; insan eli bebeğinizin giysilerini için önce bir bakteri kaynağıdır. Bundan dolayı yıkama işlemine geçmeden evvel ellerinizi iyice yıkayın ve dezenfekte edin.

 2. Suyun sıcaklığını ölçün
  Hassas bebek giysileri için su sıcaklığı kontrol etmek oldukça önemlidir. Giysileri aşırı sıcak su ile elde yıkarsanız, bebeğinizin kıyafetlerinin bütünlüğünü bozabilirsiniz, ayrıca yırtılmalara neden olabilir ve aşırı sıcaklık, ellerinizi yakmanıza neden olabilir.

 3. Kimyasal olmayan, çevre dostu deterjan kullanın
  Unutmayın, vücudunuz yeni doğan bir bebeğin vücudundan çok farklıdır. Ağır kimyasal içeren deterjanlar kullanmak bebeğinizin cildine zarar verebilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve hatta bebeğinizde ciddi cilt problemleri görülmesine sebep olabilir . Bebeğinizin cildi için mutlaka ona uygun bir deterjan kullandığınızdan emin olun, kimyasal olmayan ve çevre dostu ürünler kullanmak oldukça önemlidir.

 4. Bebeğinizin giysilerini kurulayın
  Bebeğinizin kıyafetlerinin tamamen kuru olduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Mümkünse güneş ışığında kurutun, mantar enfeksiyonlarına neden olabileceğinden bebeğinize nemli kıyafetler giydirmekten kaçının. Kıyafetleri kurutmak için en güvenilir yol, güneş ışığında kurutmaktır.

Bebeğinizin Giysilerini Makinede Yıkamak İçin İpuçları

Bebeğinizin kıyafetlerini genel olarak elle yıkamanız tavsiye ediliyor, ancak bu zaman alıcı ve oldukça yorucu olabilir. Bebek kıyafetlerini elde yıkamak için yeterli vakti bulamayan ebeveynler için, bebeğinizin kıyafetlerini makinede yıkamak için birkaç ipucu vereceğim ;

 • Kendi kıyafetlerinizden önce bebeğinizin kıyafetlerini yıkayın
  Çamaşır makineleri bebeklere zarar verebilecek bakteri ve mikroplar ile dolu olabilir. Çamaşır makinanızı sık sık temizlemek, içerisinde pislik ve bakteri birikmesine engel olabilir. Çamaşır makinanızı çalıştıracaksanız, ilk olarak bebeğinizin giysilerini, sizinkinden ayrı olarak yıkayın.

 • Sabunla önceden ıslatın
  Bebeğinizin giysilerini tam manası ile temizlemek için, çamaşır makinesinde yıkamadan önce, bir leğen ya da kovanın içine 30-35 derece sıcaklıkta su ekleyin ve yarım bardak da kimyasal olmayan bebek deterjanı koyun ve bebeğinizin giysilerini 30 dakika boyunca bu sabunlu suda bekletin. 30 dakika sonunda makinede yıkamak için hazır hale gelecektir ve maksimum temizlik elde edebileceksiniz.

 • Durulama seçeneğini iki kez kullanın

Sabunun ve deterjan kalıntılarının, bebeğinizin giysilerinden tamamen çıkarıldığından ve bakterilerin yok olduğundan emin olmak için durulama seçeneğini iki kez çalıştırın. 2. Durulama işlemi sadece su ile yapılmalıdır.

Unutmayın, daha fazla referans ve yönergeler için doktorunuza bebek kıyafetlerini çamaşır makinesinde nasıl yıkayacağını sormak her zaman için en iyisidir.

Bebeğin Giysilerini Nasıl Dezenfekte Edebilirsiniz?

Bebeklerinizin kıyafetlerini sadece yıkamak yeterli olmayabilir, maksimum temizlik ve koruma için bebeklerinizin giysilerini dezenfekte etmeniz gerekebilir, bebeklerin giysilerini en uygun şekilde dezenfekte etmenin yolları:

 • Bebeğinizin giysilerini dezenfekte etmenin ilk adımı, olası lekeleri tanımlamak ve önceden temizlemektir. Bu, lekelerin çoğunun et veya anne sütü gibi protein bazlı olduğu ve proteinin en tehlikeli bakteri türlerinin başını çektiği göz önüne alındığında son derece önemlidir. Lekeleri, çoğu eczanede bulunabilecek bir dezenfektan bebek deterjanı ile fırçalayarak dezenfekte edebilirsiniz.

 • Beyaz şarap sirkesi etkisi kanıtlanmış bir dezenfektandır. Bir kova suya, bir veya iki bardak beyaz şarap sirkesi ekleyin ve ardından giysileri çamaşır makinesine koymadan önce 30 dakika bekletin. Bu olası bütün bakterilerin ölmesine sebep olacaktır.

 • Bebeğinizin giysilerini yıkamadan önce sümük ve kusmuk gibi vücut sıvılarını kazıyın. Bunu yapmanızda ki amaç; protein lekeleri gibi, vücut sıvısının da zararlı bakterilerle dolu olmasıdır. Bu aynı zamanda bebeğinizi hasta edebilecek bakteriler için bir üreme alanı olabilir. Dezenfektanlı ve bebek için güvenli bir deterjanla iyice ovun. Bebeğinizin giysilerini yıkamadan önce bu işlemleri yapın.

Bebek Giysilerini Yıkarken Alınacak Önlemler

Bebeğinizin giysilerini yıkamadan önce ve yıkarken bazı önemli önlemler almanız gerektiğini anlamak son derece önemlidir. Giysileri yıkarken alınması gereken birkaç önlem:

 • Bebeğinizin giysilerinin yıkanması sırasında yumuşatıcı kullanmayın
 • Çamaşırlarınızı kurutmak için kimyasallarla kurutma kağıdı kullanmayın
 • Kimyasal deterjanlardan uzak durun
 • Giysilerin bütünlüğü amacıyla çamaşır yıkama talimatlarını dikkatlice okuyun
 • Yıkama sırasında güçlü koku ürünleri kullanmayın
 • Bebeğinizin cildi aşırı hassas ise ve alerjik reaksiyonlar görülüyorsa, lütfen en kısa zamanda doktorunuza başvurun.
2 Puan

Benzer gönderiler