Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 8 Tem

Amniyosentez nedir ve neden yapılır?

Amniyosentez nedir?

Gebe bir kadının karnından ince ve uzun bir iğne ile amniyon sıvısı alınması işlemine “amniyosentez” denir. Amniyon sıvısı, anne karnında bebeği çevreleyen ve koruyan sıvı olarak bilinir. Gebeliği risk taşıyan kadınlarda ya da bebekte olası bir hastalık şüphesi bulunmasında, gebeliğin 16 ila 22. haftaları arasında yapılan tıbbi bir işlemdir. Bu işlem için test amaçlı olarak anne karnından amniyon sıvısı alınır. Anne karnından alınan amniyon sıvısı, içerisinde cenine ait bazı hücreleri ve çeşitli proteinleri barındırır. Alınan amniyon sıvısı, bir laboratuvar ortamında incelenir ve bebekte ve/veya annede herhangi bir hastalık ya da enfeksiyon olup olmadığı test edilir.

Amniyosentez neden yapılır?

Amniyosentez testi birkaç nedenden dolayı yapılabilir:

Genetik Test: Amniyosentez genetik testinde, anne karnından bir amniyon sıvı örneği alınır ve bebekte down sendromu gibi durumların olup olmadığı test edilir.

Fetal Akciğer Testi: Fetal akciğer olgunluk testinde, anne karnından bir miktar amniyon sıvısı alınır ve bebeğin akciğerlerinin doğuma yeterince olgun olup olmadığı analiz edilir.

Fetal Enfeksiyon Tanısı: Fetal enfeksiyon tanısında, anne karnından bir miktar amniyon sıvısı alınır ve hem anneyi hem de bebeği etkileme olasılığı olan enfeksiyon ya da diğer hastalıkların teşhisinde kullanılır.

Tedavi: Hamilelik sırasında bazı kadınlarda normalden fazla miktarda amniyon sıvısı bulunur, buna “polihidramnios” denir. Hamile annenin karnında normalden fazla miktarda amniyon sıvısı var ise, bu sıvının bir miktarı amniyosentez yoluyla alınır.

Babalık Testi: Babalık testi için anne karnından amniyosentez yoluyla bir miktar amniyon sıvısı alınır ve potansiyel babanın DNA’sından alınan örneklerle karşılaştırılır. Anne karnında bulunan amniyon sıvısı bebeğin DNA’sına ait izler taşıdığından, amniyosentez yöntemi ile bebeğe ait DNA örneği alınabilir.

Amniyosentez nasıl yapılır?

Amniyosentez işleminde ultrasondan faydalanılır. Öncelikle gebe annenin karın bölgesi sterilize edilir. Yaklaşık olarak 9 ila 15 cm uzunluğunda bir iğne ile anne karnındaki bebeğin içerisinde yaşadığı amniyon sıvısından bir miktar alınır. 5 ila 7 dakika arasında süren bir işlemdir. Fakat bazı durumlarda, anne karnındaki bebeğin hareket etmesi sebebiyle bu süre biraz uzayabilir.

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

Amniyosentez yöntemi ile anne karnındaki bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler elde edilebilse de, bu işlem çeşitli riskleri de beraberinde getirir. Amniyosentez riskleri şunlardır:

Amniyon Sıvısı Sızması: Ender de olsa amniyosentez işlemi sonrası, amniyon sıvısısının vajinadan dışarı sızdığı görülebilir. Genelde, çok az miktarda sızıntı olur ve bu sızıntı bir hafta içerisinde durur. Az miktardaki sıvı sızıntısı, gebelik açısından büyük riskler oluşturmasa da, bu durumu doktorunuzla paylaşmanız olası bir sağlık problemi yaşamamanız açısından önemlidir.

Düşük Riski: İkinci üç aylık dönemde (trimester) yapılan amniyosentez işlemi, düşük bir oranda da olsa düşük riski taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre, gebeliğin 15. haftasından önce yapılan amniyosentez işlemlerinde düşük riski çok daha yüksektir.

İğne Batması: Amniyosentez işlemi sırasında, amniyon sıvısı içerisinde hareket eden bebeğe iğne batabilir. Amniyosentez sırasında nadir görülen durumlardan biridir.

Rh Duyarlılığı: Gebe annenin, karnında taşıdığı bebeği ile kan gruplarının uyuşmadığı durumlarda kan uyuşmazlığı ortaya çıkar. Bu durum, bebekte sarılık, anemi, zeka geriliği ve kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir. Gebelikte, bebeğin Rh pozitif kan hücreleri, anne karnına geçerek annenin bağışıklık sistemini uyarır, bu sebeple annenin vücudu antikor üretmeye başlar. Üretilen bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçer ve bebeğe ait kırmızı kan hücrelerini yok eder. Amniyosentez işlemi sırasında da, bebeğin kan hücrelerinin annenin kan dolaşımına girmesi muhtemel bir durumdur. Bu sebeple, amniyosentezden sonra anneye, Rh immünglobulin adlı bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesi, annenin vücudunun Rh antikorları üreterek bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok etmesini engellemek amacıyla yapılır. Doktorunuz, vücudunuzun antikor üretmeye başlayıp başlamadığını test etmek amacıyla kan testi isteyebilir.

Enfeksiyon: Amniyosentez, düşük bir oranda da olsa rahimde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

Enfeksiyon Bulaşması: Amniyosentez sırasında, annede bulunan Hepatit C, AIDS (HIV) ya da Toksoplazma gibi enfeksiyonların bebeğe bulaşma riski vardır. Bu nedenle, bu tür enfeksiyon hastalığı olan annelere amniyosentez önerilmez.

2 Puan

Benzer gönderiler