Güncellemek için aşağı sürükleyin

Anneler 16 Haz

3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar neler?

4 Puan
 • 16 Haz

  motor gelişimleri ve zeka gelişimleri için etkinlik kitapları oluyor. örneğin sayılarla ilgili hazır oyunlar satın alıp oynatabilirsiniz. hayvanların olduğu kartlardan satın alıp onları eşleştirerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz. bunların yanı sıra şarkılarla bir şeyler öğretirken oynayabilirsiniz. yanı sıra boyama kitabı alıp kendi kendine ruhunu dinlendirmesini sağlayabilirsiniz meditasyon müzikleriyle. 6 yaşında ki kardeşimle dans ediyoruz genelde. saklambaç da oynayabilirsiniz.

  2 Puan
  • 16 Haz

   Biz bizimkine oyuncak bir piyano aldık 8 tuşlu. Hangi tuşun hangi nota olduğunu öğrettim ilk zamanlarda. Sonra bastığı tuşun hangi notaya karşılık geldiğini bilmece oyunu oynadık şimdilerdeyse o piyanodan kendince bir beste yapıp onu çalıyor. Sıra sıra birimiz piyanonun başına geçiyoruz birimiz de o müziğin ruhuna uygun şekilde yüz ifadeleri yapıyor ve dans ediyor. Bu sayede hem müziğe olan ilgisi artıyor hem de müzik kulağı gelişiyor ayrıca müziğe uygun dans ve mimikler türetmek de çocuğun motor becerilerini geliştiriyor

   1 Puan
   • 16 Haz

    Ben 4 yaşında ki ikiz kızlarımla beraber yemek ve tatlı yapıyorum. Ama bunu bir oyun şekline getiriyoruz. Kazanan kaybeden olmuyor. Yemek yaparken tehlikesiz görevleri kızlarıma yaptırıyorum, mesela yemeğin suyunu, tuzunu, baharatlarını falan kızlarıma koyduruyorum. Aynı şekilde kestiğim domatesleri yeşillikleri falan artık ne yemek yapıyorsam, tencereye onların atmasını istiyorum, bunu yaparken nasıl yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Ama kızlarım en çok tatlı yapmasını seviyorlar. Özelikle pasta ve ıslak kek yaparken bana çok yardımcı oluyorlar, un eliyorlar, yumurta kırıyorlar, karışımı karıştırıyorlar, en güzeli de çok güzel pasta süsü yapıyorlar, kendi hayal güçlerine göre pastanın üstünü süslemelerine izin veriyorum, hem el becerileri gelişiyor hem hayal gücü gelişiyor, sorumluluk duygusunu da aynı şekilde geliştiriyor bu oyun. Bence sizler de denemelisiniz sma dediğim gibi çocukları tehlikeli afetlerden uzak tutun, ocaktan ve sıcak kaplardan uzak tutun. Çocukların yapmayı en çok sevdiği yemek genel de pizza oluyor zaten oldukça tehlikesiz. Birlikte hamurunu yapın, ardından yine birlikte sosunu hazırlayıp, sucuk sosis mısır gibi pizza malzemelerini çocuklarınıza verin, bırakın onlar istedikleri gibi dizsinler hamurun üzerine

    1 Puan
    • 16 Haz

     Biz küçükken annem ve babam bize sıcak-soğuk oyunu oynatırdı, çok eğlenceli vakit geçirirdik. Bir çoğunuz bu oyunu biliyordur zaten ama yeni nesil bilmiyor maalesef, bu oyunlar da bence kültürün bir parçası ve unutulmaması için çocuklarla oynanması gerekiyor.
     Oyunu oynamak oldukça basit, ilk olarak, her oyunda olduğu gibi bir ebe seçilir, daha sonra saklanacak bir cisim belirlenir, bütün oyunculara gösterilir bu cisim. Ardından ebe seçilen kişi odadan çıkartılır, diğer oyuncular ise odada kalıp belirledikleri cismi saklamak için iyi bir yer ararlar, cismi sakladıktan sonra ebe olarak seçilen oyuncuyu odaya çağırırlar. Ebenin yapması gereken şey, diğer oyuncuların sakladığı cismi bulmak. Ebe, oda içinde saklanılan cismi ararken diğer oyuncular tarafından sıcak-soğuk diye yönlendirilir. Mesela ebe, saklı olan cisme yaklaştığı zaman, diğer oyuncular ; ‘sıcak ‘ derler. Uzaklaştığı zaman ise ; ‘soğuk ‘ derler. Bu sayede ebe, cismin nerede olduğunu daha kolay ve eğlenceli bir şekilde bulabilir. Eğer ebe saklanan cismi bulursa, diğer oyuncular içerisinden istediği birisini ebe seçebilir. Bulamazsa ebe olmaya devam eder. Siz bu oyunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz, mesela biz kalabalık olduğumuz zamanlarda 2 tane eşya saklıyorduk ve oyunda 2 tane ebe oluyordu.
     Benim çocuklar sıcak soğuk oyununu çok seviyor birlikte eğlenerek oynuyoruz, ayrıca çocukların gelişimine de katkıda bulunuyor. Çocukların dikkat ve mesafe algısını geliştirirken, hem birlikte hareket etme hem de sonuca ulaşma yeteneklerini geliştiriyor. Ayrıca bu oyunlar bizim kültürümüze ait oyunlar, bence bu açıdan da çok önemli, çocuklara kültürümüzde oyunlar öğretmeliyiz.

     1 Puan
     • 17 Haz

      Biz evde oğlumla bowling oynuyoruz, üstelik oğlum 3 yaşında olmasına rağmen gayet güzel oynuyor şu an. Biz oğlumla bowling takımlarimizi kendimiz yaptık evde. Siz de yapabilirsiniz, çok daha öğretici oluyor. Bunun için 10 tane Pet şişe yeterli 1 ya da 1.5 litre olması gerekiyor. Şişelerin ambalajlarıni söküp istediğiniz renge boyayabiliesiniz, benim oğlum hepsini renkli renkli yapmayı tercih etti mesela. Bir tane orta büyüklükte yumuşak sünger bir top alsanız tamamdır. Hazırladığınız Pet şişelerini, bowlingde ki gibi dizip oynayamaya başlayabilirsiniz. Atış mesafesi çok uzak olmasın, deneye deneye zorluk seviyesini kendiniz ayarlarsiniz zaten. Bu bowling oyunu bizim evin vazgeçilmezi oldu, annemiz de katılıyor bazen 3 kişi oynuyoruz daha zevkli oluyor. Üstelik çok eğitici bir oyun, fiziksel gelisime de katkıda bulunuyor.

      0 Puan
      • 16 Haz

       Biz 4.5 yaşında ki kızım ile kendimiz bir oyun uydurduk. Oyunun adı tahmin etmece ? oyun çok basit 2 kişi ile oynanıyor. Bir tane ebe seçiliyor, ebenin gözleri kapatılıyor, biz göz bandı kullanıyoruz, bez ile de bağlayabilirsiniz, çok sıkı olmasın yeter.. Ebenin gözünü bağladiktan sonra diğer oyuncu, ebenin tahmin etmesini için bir takım eşyaları, ebenin eline verip dokunmasını sağlıyor, ebe de gözleri bağlı bir şekilde bu nesnelerin ne olduğunu tahmin etmeye çalışıyor. Ama tabi çocuğunuz ile oynayacaksaniz onun bir çocuk olduğunu unutmadan oynayın çok zor nesneler seçmeyin, çocuğunuzun tahmin edeceği nesneleri seçin. Biz bu oyunla çok eğleniyoruz, üstelik görsel hafıza ve çocuğun dokunma, tanıma duygularını geliştiriyor. Bu oyunu farklı farklı şekillerde oynayabilirsiniz. Mesela biz bunun tat tahmin etme oyununu da oynuyoruz, aynı şekilde ebenin gözleri bağlı, karşı taraf ebenin ağzına yiyecek bir şey veriyor ve ebe bunu tahmin etmeye çalışıyor. Bu oyun sayesinde çocuğuna yemeğidi yemekleri de yedirebilirsiniz, normalde ıspanak yemeyen kızıma bu oyun sayesinde haftada 1 2 kere de olsa ıspanak yediriyorum.

       0 Puan
       • 16 Haz

        Kimse hala Evet hayır oyununu yazmamış, ç ok şaşırdım. Küçükken en sevdiğim oyundu, hep abimle oynardık ve beni hep yenerdi, sinir olurdum. Yaşım 30 a dayandı hala çocuklarımla ve eşimle beraber ben de oynama devam ediyorum. Çok eğleniyoruz. Oyunu oynamak için 2 kisi gerekiyor. Oyunda amaç ;sorulan sorulara asla evet ya da hayır diye cevap vermemek. Mesela oyunculardan biri diğerine ; sen 5 yaşındasın değil mi? Diye sorduğunda diğer oyuncunun, evet ya da hayır yanıtı vermemesi gerekiyor. Cevap olarak 5 yaşında değilim ya da 5 yaşındayım diyebilir. Soru soran oyuncu elinden geldiğince karşı tarafı zorlar ve evet ya da hayır yanıtı alabileceği soruları sormaya çalışarak karşı çaresiz bırakmaya çalışır. Cevap veren oyuncu da zekice cevaplar vererek kazanmayı amaçlar. Eğer cevap veren oyuncu sorulan soruya evet ya da hayır diye cevap verirse o türü kaybeder ve soru soran kişi 1 puan kazanmış olur. Bu oyun çocukları hem çok eğlendirir hem de zeka gelişimine katkıda bulunur. Çocukların daha hızlı düşünmesini sağlar ve daha dikkatli bireyler olmasına katkıda bulunur. Özellikle küçük yaştan itibaren bu oyunları çocuklarınıza oynatın ileride çok faydasını görürsünüz. Hatta çocuklarınızla birlikte siz de onlarla oynayın ben öyle yapıyorum daha çok keyif alıyorlar.

        0 Puan
        • 16 Haz

         Ben de küçükken herkesin mutlaka oynadığı bir oyunu anlatmak istiyorum. Deve-cuce oyunu, özellikle anaokulunda ve ilkokul 1. Sınıfta öğretmenlerimiz bu oyunu bize oynatırlardi. Çok eğlenceli vakit geçirirdik. Şimdiler de kendi çocuklarıma ve yeğenlerime oynatiyorum, çok eğlendiklerini görebiliyorum. Oyunu oynamak çok basit. En az 3önce kişi ile oynanması gerekiyor ama bence. İlk olarak oyunda bir tane komut verici kişi seçiliyor ebe diyebiliriz yani. Diğer oyuncular da bu ebenin karşısında ayakta durur vaziyette bekleyecek. Ebe olarak seçilen kişi, cüce dediğinde diğer tüm oyuncular çömelecek, deve dediğinde ise ayağa kalkacak. Komut veren kişi sürekli olarak oyuncuları şaşırtır onları yanıltmadı çalışacak ve komutları çok hızlı verecek. Mesela; “deve-cüve-deve-deve-cüce-cüce” diye hızlı ve farklı kombinasyonları arka arkaya söylerek oyuncuları yanıltıp yapmalarını sağlayacak, diğer oyuncular da çok dikkatli davranıp yapmamaya çalışacak. Hata yapan oyuncu o turda elenir, sona kalan kişi türü kazanır. Çocukların kaba motor gelişimini de destekler, çocuklar için adeta bir spor olur bedensel yetenekleri gelişir. Daha hızlı düşünüp daha hızlı karar vermesini de katkı sağlar. Eski ve basit bir oyun ama çocuklarınız çok sevecektir.

         0 Puan

         Benzer gönderiler